Ana Bogdan continua sirul victoriilor si se califica in sferturile turneului de la Bogota (Columbia)

By Delia Ion aprilie 13, 2018 20:44

Ana Bogdan a confirmat forma buna pe care o tranverseaza in ultima vreme si s-a calificat in sferturile de finala ale turneului de tenis de la Bogota (Columbia) dupa ce a dispus in trei seturi, scor 1-6, 7-6, 6-4 de rusoaica Anna Blinkova (nr.115 WTA) intr-o partida care s-a intins de-a lungul a doua zile, din cauza conditiilor meteo care au dus la intreruperea ostilitatilor, in ziua de joi.

Ana Bogdan, a 76-a jucatoare a lumii, a avut o evolutie ezitanta in primul set al intalnirii, adjudecat de adversara la un scor concludent 1-6. A urmat un set scund cu multe rasturnari de situatie in care jucatoarele au castigat de opt ori pe serviciul adversarei.

S-a ajuns in tie-break acolo unde romanca s-a dovedit mai concentrata. A luat un avantaj de 2 puncte la 10-8 si astfel a inchis setul cu un 7-6 extrem de muncit.

S-a intrat in decisiv si Bilinkova parea a avea initiativa. A luat primul break insa compatrioata noastra a egalat scorul de pe tabela la 2. Din fericire pentru Ana Bogdan, a inceput ploaia care a facut ca partida sa nu se mai poata relua.

Duelul s-a reluat vineri insa cu o fata schimbata caci Ana Bogdan a parut ca intra mai bine in joc fata de ziua anterioara. S-a ajuns la 4-4 moment in care Ana s-a impus pe serviciul rusoaicei. Si-a aparat apoi serva si astfel a castigat setul cu 6-6 si implicit intalnirea care a trimis-o in sferturi.

In urmatoarea faza a competitiei, Ana Bogdan o va intalni pe Daniela Seguel (Chile, nr.191 WTA) care a invins-o in optimi pe Tatjana Maria (Germania, nr.62 WTA), prima favorita a competitiei, cu scorul de 6-3, 6-1.