2.6 C
24 noiembrie 2020

Cine este Andreea Munteanu, gimnasta care a castigat aurul la CE de la Montpellier

Andreea Munteanu a castigat medalia de aur, duminica, in finala la barna de la Campionatul European de la Montpellier, Franta. Andreea Munteanu este vazuta deja ca noua stea a gimnasticii romanesti, haideti sa aflam cine este micuta gimnasta. Amintim ca Andreea Munteanu a facut parte din lotul național la Campionatele Europene din 2014 de la Sofia, unde România a câștigat medalia de aur la competiția pe echipe.

Andreea Eugenia Munteanu s-a născut pe 29 mai în Bustuchin, în județul Gorj. Andreea mai are o soră geamănă, Adelina, care practică gimnastica, la fel ca și ea, și un frate mai mic cu un an decât cele două, Cristian, care excelează la vioară clasică.

În aprilie 2012, Andreea Munteanu a făcut parte din lotul național de junioare pentru Campionatele Europene de la Bruxelles, Belgia. A ajutat echipa României să termine pe locul 3 și s-a întors acasă cu 3 medalii: bronzul pe echipe (54.857 în total), argint la bârnă (14.433) și bronz la sol (13.900, la egalitate cu Gabrielle Jupp din Marea Britanie).

În mai 2013, Andreea a câștigat aurul la Individual compus, cu un scor de 55.60, la a zecea ediție a Trofeului Lugano în Lugano, Elveția.

Andreea Munteanu și-a făcut debutul la senioare la Cupa Mondială Cottbus în martie 2014. Deși s-a calificat de pe primul loc la bârnă și sol, emoțiile au făcut-o să cadă în ambele probe finale. Chiar și așa, a câștigat bronzul la bârnă cu un punctaj de 13.750, dar pe locul 5 la sol (13.150).

A concurat și pentru o echipă mixtă, cu Ștefania Stănilă, Silvia Zarzu și gimnaste din Italia și SUA, la trofeul City of Jesolo. Echipa nu a prins podiumul, dar Andreea Munteanu a câștigat aur la bârnă cu un punctaj de 14.833, bronz la sol cu punctajul de 13.967. A terminat pe locul 13 la Individual compus (54.500).

În aprilie a participat la competiția internațională cu Belgia și Franța, unde a câștigat aurul pe echipe și a terminat pe locul 6 la Individual.

A fost inclusă în lot pentru Campionatele Europene din 2014 de la Sofia și a ajutat România să câștige Medalia de aur, după ce-a obținut un punctaj de 14.933 la bârnă și 14.133 la sol, scrie Wikipedia.

Andreea Munteanu face parte din lotul României pentru Campionatele Europene de Gimnastică de la Montpellier, care au debutat pe 17 aprilie si se incheie pe 19 aprilie 2015.

HotWeek.ro este un site exclusivist, care militeaza pentru promovarea valorilor. Daca te-ai saturat de zvonuri si de „stiri bomba”, te asteptam sa revii pe hotweek.ro! Ne poti urmari si pe Facebook, Twitter sau Google Plus.

SIMONA HALEP s-a calificat in optimile turneului Indian Wells

ATLETICO MADRID – FC BARCELONA LIVE ONLINE in returul sferturilor de finala ale LIGII CAMPIONILOR

BILETUL ZILEI 10 FEBRUARIE 2015. Arsenal, marea favorita a zilei!