Halep revine pe locul 1 in clasamentul WTA, dupa ce Wozniacki a fost eliminata din turneul de la Doha

Simona Halep, cu un pas mai aproape de finala Australian Open

Simona Halep este cu un pas mai aproape de finala Australian Open. Simona Halep, locul 3 WTA, a castigat partida pe care a disputat-o luni dimineata cu belgianca Elise Mertens, locul 17 WTA, si s-a calificat in sferturile de finala ale Australian Open 2020. La finalul acestui Australian Open 2020, Simona Halep va urca pe locul 2 in ierarhia mondiala a tenisului feminin.

UPDATE: In sferturile de finala, Simona Halep o va intalni pe Anett Kontaveit din Estonia, nr. 31 WTA, care a invins-o cu greu, dupa un meci foarte disputat, pe poloneza Iga Swiatek (57 WTA): 6-7, 7-5, 7-5. Anett Kontaveit este prima sportiva din Estonia care ajunge in sferturi la Australian Open.

Simona Halep (28 de ani) si Anett Kontaveit (24 de ani) s-au mai intalnit de doua ori pana acum si de fiecare data victoria i-a revenit romancei.

In optimile de la AusOpen 2020, Simona Halep a invins-o pe Elise Mertens in doua seturi, 6-4, 6-4, dupa o partida care a durat o ora si 38 de minute, dar care nu a fost nicidecum asa usoara precum o arata scorul. Romanca a facut insa un meci foarte bun, in care si-a aratat clasa, a luptat fantastic si a dovedit ca are inteligenta si strategia castigatoare. Nu in ultimul rand, Simona Halep a stat foarte bine si la capitolul serviciu.

Dupa un prim set care a inceput destul de strans, romanca parea sa defileze in setul al doilea, unde a condus cu 3-0, dar la cel mai mic semn de slabiciune, Elise Mertens a stiut cum sa revina in joc. Nu a fost destul ca sa o invinga pe Simona Halep, care a dovedit tarie psihica si a stiut cum sa recastige controlul.

Articole asemănătoare

AUSTRALIAN OPEN 2017. Djokovic a fost eliminat inca din al doilea tur al competitiei

CUPA MONDIALA 2022 DIN QATAR, BOICOT FARA PRECEDENT! Atac la sponsori, dupa ce sute de oameni au murit in timpul constructiilor