SIMONA HALEP s-a calificat in optimile turneului Indian Wells

By Delia Ion martie 12, 2018 10:21

Simona Halep s-a calificat in optimile de finala ale turneului de tenis Indian Wells, dupa ce a depasit-o in turul 3 al competitiei pe americanca Caroline Dolehide (nr.165 WTA), la capatul a trei seturi, scor 1-6, 7-6, 6-2 desfasurate pe parcursul a doua ore si 9 minute de joc.

Partida a avut un inceput extrem de slab pentru lidera topului mondial. Halep a reusit sa castige doat un game in primul set, pe propriul serviciu, si astfel Dolehide avea sperante mari ca va reusi cea mai mare surpriza a acestui turneu.

Simona a inceput sa joace mai bine in setul secund si, la 2-2 a castigat pe serviciul adversarei. Americanca a revenit insa si a echilibrat scorul pe tabela la 5-5. A fost nevoie de tie-breack pe care compatrioata noastra l-a castigat cu 7-3.

In continuare Halep a dominat copios intalnirea, demonstrand ca are momente de tenis de foarte buna calitate. I-a lasat adversarei doar doua gameuri si cu un 6-2 in decisiv a promovat in urmatoarea faza a competitiei acolo unde va da in premiera peste Qiang Wang (China, nr.55 WTA) care a eliminat-o i turul 3 pe Kristina Mladenovic (Franta, nr.15 WTA), scor 6-1, 6-2.