3.9 C
20 octombrie 2020
ANDREEA CHITU

Andreea Chitu s-a impus in finala turneului de judo de la Jeju (Coreea de Sud)

Judocanca Andreea Chitu s-a impus in finala Grand Prix-ului de la Jeju (Coreea de Sud) disputata impotriva sportivei japoneze Mako Uchio, in cadrul finalei desfasurate la categoria -52 kilograme.

Compatrioata noastra a avut parte de un turneu reusit dupa ce trecuese in primele dueluri de germanca Ertl Maria si de Munkhbaatar Bundmaa, reprezentanta Mongoliei la aceasta competitie.

In penultimul act al competitiei, Andreea Chitu a intalnit-o pe frantuzoaica Priscilla Gneto, fosta campioana mondiala in anul 2011 si actuala medialiata cu bronz la ultimele Jocuri Olimpice. A fost un duel spectaculos incheiat de Andreea cu un ippon.

Tot astazi, in cadrul categoriilor -48 kg si -57 kg au mai luptat Monica Ungureanu si Loredana Ohai. Ungureanu a reusit o clasare pe locul 7, iar Ohai a fost eliminata in primul meci de catre Camila Minakawa din Brazilia.

La turneul din Coreea participa 421 de sportivi (237 masculin si 184 feminin) din 70 de tari.