10.6 C
26 octombrie 2020

Atletico Madrid – Real Madrid 2-2 (2-1). Mare derby pe Vicente Calderon

Atletico Madrid si Real Madrid au incheiat la egalitate, scor 2-2, in marele derby al capitalei Spaniei, partida contand pentru etapa cu numarul 26.

A fost o intalnire dominata, in cea mai mare parte, de oaspeti insa Atletico, incurajata de un public entuziast, a reusit sa puncteze in momente importante ale jocului.

Realul a deschis scorul foarte repede. In minutul 3, argentinianul Angel Di Maria a executat o lovitura de colt, balonul a ajuns in careul gazdelor de unde Karim Benzema a preluat si a inscris, cu un sut plasat.

Condusa pe tabela de marcaj, Atletico a intrat in joc. A echilibrat ostilitatile din teren si, in minutul 28, a reusit sa egaleze prin Koke.

Egalitatea nu a rezistat pana la pauza deoarece, in minutele de prelungire, Gabi a adus-o pe Atletici in avantaj, cu un sut spectaculos, de la 30 de metri.

Actul secund a fost la discretia Realului. Trupa antrenata de Carlo Ancelotti a fost intr-o ofensiva permanenta, punand, de mai multe ori, in pericol, poarta lui Courtois.

Egalarea a venit totusi, tarziu, in minutul 82, prin golul inscris de Cristiano Ronaldo, portughezul fructificand un serviciu venit din partea lui Bale.

Au evoluat urmatoarele formatii:

Atletico Madrid: Courtois – Filipe, Miranda, Godin, Juanfran, Gabi, Suarez, Garcia, Koke, Turan (Rodriguez), Costa; antrenor Diego Simeone

Real Madrid: Lopez – Arbeloa (Carvajal), Ramos, Pepe, Coentrao (Marcelo), Alonso, Modric, Di Maria (Isco), Bale, Ronaldo, Benzema; antrenor Carlo Ancelotti

In urma acestui rezultat, Real Madrid ramane lider, cu 64 puncte, in timp ce Atletico, cu 61 de puncte, ocupa locul al treilea al clasamentului.

Liverpool a invins cu 5-0 in deplasarea de la Tottenham

ALEXANDRA DULGHERU s-a calificat in turul doi al turneului AUSTRALIAN OPEN

Jurnalist Courrier International: Caricatura celor de la Charlie Hebdo inteapa prejudecatile, nu pe Simona sau pe romani