Social

CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL: Franta – Honduras 3-0 (1-0) in grupa E

Nationala Frantei a debutat cu o victorie in faza grupelor a Campionatului Mondial de Fotbal din Brazilia. Echipa antrenata de Didier Deschamps a surclasat nationata statului Honduras cu scorul de 3-0, la pauza 1-0.

A fost o partida controlata cu autoritate de selectionata „cocsului galic”, adversarii lor nereusind sa dea o replica pe masura decat in prima jumatate de o a intalnirii.

Deschiderea scorului a survenit tarziu, cu doua minute inainte de pauza, atacantul lui Real Madrid, Karim Benzema, fructificand o lovitura de pedeapsa.

Autogolul lui Valladares (min.48) si cel de-al doilea gol inscris de Benzema au stabilit scorul final: 3-0 si Franta este primul lide al grupei E.

Au evoluat urmatoarele formatii:

FRANTA: Lloris – Debuchy, Varane, Sakho, Evra – Pogba, Cabaye, Matuidi – Griezmann, Benzema, Valbuena. ANTRENOR: DIDIER DESCHAMPS.

HONDURAS: Valladares – Izaguirre, Figueroa, Bernardez, Beckeles – Palacios, Garrido, Espinoza, Chavez – Bengtson, Costly. ANTRENOR: LUIS SUAREZ.

Impozitul pe profit si impozitul pe venit vor fi scutite agricultorilor care sunt de acord sa se asocieze

Numarul infectiilor cu noul coronavirus raman ridicate, la fel si decesele. Bilant 14 august

Bogdan Maleon, directorul Bibliotecii Universitare din Iasi, si sotia sa au fost gasiti morti in ziua de Craciun