CM Handbal Danemarca. Olanda intalneste Norvegia in finala

Echipa Olandei este prima finalistă a Campionatului Mondial de handbal feminin din Danemarca, după ce a învins Polonia cu scorul de 30-25 (15-8), vineri seara, la Herning, în semifinalele competiției. Olanda va intalni Norvegia, dupa ce echipa Romaniei a fost invinsa de norvegience cu scorul de 35-33 in prelungiri.

Olanda, echipa revelație a turneului mondial din Danemarca s-a impus destul de clar în fața altei formații surpriză, cea antrenată de danezul Kim Rasmussen (CSM București).

Olanda s-a desprins rapid pe tabelă, la 5-2 (min. 6), apoi la 5-4 (10) a reușit o serie remarcabilă de șase goluri, scorul devenind 11-4 (20), pentru ca la pauză avansul să fie de șapte goluri, 15-8.

Echipa Olandei s-a menținut la cârma meciului și în partea secundă, Polonia apropiindu-se la maximum trei goluri, 27-24 (57), prea târziu însă.

Portărița Tess Wester a făcut din nou un meci mare (12 intervenții, 39%), cele mai bune marcatoare fiind Polman (6 goluri), Broch (5) și Groot (5). Kudlacz-Gloc (5 goluri), Niedzwiedz (4), Kulwinska (4) și Kobylinska (4) au fost cele mai bune marcatoare de la poloneze.

Pentru locurile 5-8, Rusia a dispus de Franța cu 31-25 (15-8), iar Danemarca a învins Muntenegru cu 28-20 (15-11). Rusia și Danemarca se vor înfrunta pentru locurile 5-6, iar Franța și Muntenegru pentru pozițiile 7-8.

Simona Halep s-a calificat in optimile turneului de la Madrid

Golden State Warrior este noua campioana NBA la capatul unei finale jucate impotriva lui Cleveland Cavalers

REAL MADRID – ATLETICO MADRID LIVE ONLINE in finala LIGII CAMPIONILOR 28 MAI 2016