Concordia Chiajna – Steaua 1-4 (0-2) in etapa a XX-a a Ligii 1

By Bogdan februarie 24, 2014 21:40

Steaua Bucuresti si-a mentinut pozitia de lider al Ligii 1 si dupa etapa cu numarul 20.

Trupa antrenata de Laurentiu Reghecampf a invins cu scorulde 4-1, in deplasarea de la Chiajna, la numai 10 zile distanta dupa ce invinsese, aceeasi echipa, cu 4-0,intr-o partida desfasurata in Ghencea.

Bucurestenii au deschis scorul, in minutul 7, prin Chipciu, mijlocasul campioanei loband, peste Rimniceanu, o pasa venita de la Prepelita.

Dupa 10 minute, Steaua si-a dublat diferenta, pe tabela de marcaj, prin Sanmartean, fostul jucator al Vasluiului transformand o lovitura de pedeapsa, acordatain urma unui fault asupra lui Stanciu.

La cinci minute de la reluare, Stanciu a dus scorul la 3-0, marcand spectaculos, dintr-o lovitura libera, de la 16 metri.

Scorul a luat proportii, in minutul 80, italianul Piovaccari inscriind, la capatul unei actiuni personale.

Ultimele minute ale intalnirii aveau sa aduca inca doua faze importante, cate una pentru fiecare echipa.

Mai intai, Stanciu a ratat o lovitura de la 11 metri, in minutul 89, apoi Papasterianos a adus golul de onoare, pentru Chiajna, cu o lovitura de cap, din 6 metri.

Au evoluat urmatoarele formatii:

Concordia: Rimniceanu – Dima, Leca, Melinte, Savin – Pencea, Papasterianos – Onduku (Neagu ’65), Purece (Florea ’65), Cosereanu (Serediuc ’53) – Welington. Antrenor: Ionut Chirila.

Steaua: Tatarusanu – Varela, Szukala, Gardos, Latovlevici (Pirvulescu ’51) – Prepelita, Pintilii -Popa, Stanciu, Sanmartean (Keseru ’46) – Chipciu (Piovaccari ’46). Antrenor: Laurentiu Reghecampf.

Cartonase galbene: Welington ’81, Savin ’88 / Pintilii ’53, Keseru ’67, Gardos ’72, Piovaccari ’76