Cupa Mondiala de Spada: Ana Maria Branza s-a clasat pe locul 5

Ana Maria Branza s-a clasat pe locul 5 la finalul Cupei Mondiale de spada desfasurate la Buenos Aires (Argentina).

Pe parcursul acestei competitii, compatrioata noastra a obtinut trei victorii: 15-10 cu Anna Kun (Ungaria), 15-8 cu Tatiana Gudkova (Rusia) si 15-10 cu Tatiana Logunova (Rusia) si o infrangere suferita in tabloul de 8, 12-15 cu Sin A Lam (Coreea de Sud).

La startul concursului, Romania avea la start 5 reprezentante, celelalte patru sportive Simona Gherman, Simona Pop, Loredana Dinu si Anca Maroiu fiind invinse inca din faza tabloului de 64.

Ioana Dumitru a fost si ea prezenta la Buenos Aires, dar sportiva de la CS Dinamo a fost eliminata vineri, pe tabloul preliminar de 128.

In urma acestor rezultate, celelalte cinci spadasine din Romania au încheiat concursul pe urmatoarele pozitii: Simona Gherman – locul 33, Simona Pop – locul 41, Anca Maroiu – locul 46, Loredana Dinu – locul 51, Ioana Dumitru – locul 112.

Halep revine pe locul 1 in clasamentul WTA, dupa ce Wozniacki a fost eliminata din turneul de la Doha