DINAMO a pierdut Cupa Romaniei in meciul dedicat lui Ekeng! CFR Cluj i-a invins pe dinamovisti cu 7-6

CFR Cluj a castigat Cupa Romaniei, dupa ce a invins-o in finala pe Dinamo, la penalty-uri cu 7-6, intr-o partida disputata pe Arena Nationala din Bucuresti, in fata a 37.705 de spectatori. Au marcat Gnohere 23′, Bicfalvi ’36 – Juan Carlos Ruiz 47′, Cristian Lopez 89′.

Au inscris din lovituri de departajare Bicfalvi, Gnohere, Anton, Lazar – Cristian Lopez, Tiago Lopes, Beleck, Petrucci. Singurul fotbalist care a ratat la loviturile de departajare a fost Dorin Rotariu.

Dinamo a inceput in forta meciul si a reusit sa deschida scorul in minutul 21 prin Gnohere, dupa un penalty obtinut tot de el. In minutul 35, Bicfalvi a majorat scorul, iar dinamovistii pareau ca vor obtine o victorie facila. CFR a revenit insa extraordinar dupa pauza si a marcat repede, in minutul 47, prin Juan Carlos, subliniaza editia de Sport a Stirilor Pro TV.

Apoi, au fost ocazii la ambele porti, insa CFR Cluj a reusit sa dea lovitura in minutul 89, prin Cristian Lopez, si sa duca meciul in prelungiri. Cea mai mare ocazie a prelungirilor i-a apartinut lui Valentin Lazar, care a trimis mingea in bara in minutul 118. La penalty-uri, CFR Cluj nu a ratat nicio executie, in timp ce sutul dinamvistului Rotariu, ultimul desemnat de Rednic sa execute, a fost aparat de Marc.

Dinamo: Cerniauskas – Hanca (Marc 73′), Puljic, Mevlja, St. Filip – P. Anton (cpt) – D. Rotariu, Bicfalvi, Palic (Nedelcearu 83′), Kortzorg (Lazar 75′) – Gnohere. Antrenor: Mircea Rednic.

CFR Cluj: T. Marc – T. Lopes, Larie, A. Muresan, Camora (cpt) – Gomelt (Lopez 46′), Petrucci, J. Carlos Ruiz – Jakolis, Bud (Beleck 59′), Nouvier (Bruno 80′). Antrenor: Antonio Conceicao.

Cartonase galbene: Hanca 33′, Kortzorg 67′, Nedelcearu 90+5′ / Muresan 22′, Tiago Lopes 70′, Nouvier 79′, Petrucci 87′, Jakolis 119′

Arbitri: Ovidiu Hategan (Arad), Octavian Sovre (Oradea), Sebastian Gheorghe (Suceava); aditionali: Alexandru Tudor (Bucuresti) si Sebastian Coltescu (Craiova); Rezerva: Adrian Radu Ghinguleac (Bucuresti).

FC Barcelona – Real 2-1 (1-0) in marele derby din Primera Division

Liga 1. FC Botosani – CFR Cluj 2-1 (2-1). Clujenii rateaza ocazia de a urca pe locul 1