8.9 C
29 octombrie 2020
Tragere la sorti Europa League: Astra va juca cu Genk. Programul complet al 16-milor Europa League

Astra si Steaua isi afla adversarii din play-off-ul Europa League

Astra Giurgiu s-a calificat in play-off-ul Ligii Europa dupa ce a dispus cu scorul de 2-1 de formatia engleza West Ham United, in returul turului 3 preliminar.

Meciul a fost mai greu decât se aşteptau gazdele, „ciocănarii” deschizând scorul încă din minutul 4, prin Lanzini. Treptat, giurgiuvenii au preluat iniţiativa şi, cu un Budescu în mare formă, au reuşit să întoarcă rezultatul până la pauză, atacantul Astrei reuşind două goluri în min. 32 şi 36.

A doua repriză nu a fost decât o luptă surdă, la mijlocul terenului, în care, totuşi, gazdele puteau să mai înscrie de cel puţin două ori, profitând de faptul că tinerii fotbalişti englezi (Slaven Bilic, antrenorul echipei londoneze, a deplasat la Giurgiu mai mulţi jucători din formaţia de U21) şi-au cam „terminat benzina”.

Una peste alta, Astra a obţinut o calificare meritată, datorată în special rezultatului bun prestat în prima manşă.

O figură frumoasă a făcut şi ASA Tg. Mureş, care a învins cu 2-1 echipa franceză St. Etienne. Golurile ardelenilor au fost marcate de Luis Pedro (min. 39) şi Ivan Gonzalez (min. 62) şi echipa de Mureş a început să spere, însă un autogol al aceluiaşi Ivan Gonzalez a năruit orice speranţă.

Aşadar, ASA părăseşte Franţa cu fruntea sus şi cu un gust amar că „se putea mai mult”.

Vineri, începând cu ora 14.00, atât Steaua cât şi Astra îşi vor afla adversarii din play-off-ul Europa League.

Roş-albaştrii sunt cap de serie în Grupa 1 şi pot pica cu Rosenborg, Zorya Lugansk, Zilina, Vojvodina sau Altach. Astra nu este cap de serie în Grupa 4 şi pot întâlni una dintre formaţiile Borussia Dortmund, Alkmaar, Sparta Praga, Panathinaikos, Southampton sau Krasnodar.

Serena Williams a invins-o pe Na Li in finala Turneului Campioanelor

TENIS: Ana Bogdan a invins-o pe Elena Vesnina si s-a calificat in turul 2 la New Haven

Nationala de handbal a Romaniei s-a calificat in sferturile de finala ale CM de handbal din Danemarca