FCSB-CRAIOVA LIGA 1

FCSB – CS U Craiova 2-0 (1-0), in etapa a patra a turului play-off-ului Ligii 1

FCSB a redevenit lidera Ligii 1 dupa victoria obtinuta duminica seara, scor 2-0, impotriva formatiei CS U Craiova, ocupanta pozitiei a treia a clasamentului, intr-o partida contand pentru etapa a patra a play-off-ului. Echipa antrenata de Nicolae Dica are in acest moment un avans de doua puncte fata de CFR Cluj, echipa ardeleana reusind doar o remiza, scor 1-1, in meciul disputat pe teren propriu impotriva Astrei Giurgiu.

Gazdele intalnirii disputate pe Arena Nationala au deschis scorul rapid. In minutul 6, Budescu a executat o lovitura libera spre careul advers si Momcilovic a reluat in plasa, din a doua incercare, dupa ce sutul sau initial fusese respins de portarul Mitrovic.

Craiova a echilibrat partida si chiar a parut putin peste adversar insa scorul de pe tabela a ramas neschimbat pana la pauza. Intre cele doua reprize, Dica i-a introdus in teren pe Teixeira, in locul lui Cristi Tanase, si pe Florin Tanase, in locul lui Budescu, si intiativa antrenorului gazdelor s-a dovedit inspirata caci Teixeira a obtinut o lovitura de pedeapsa in minutul 49. Florin Tanase a executat precis si a dublat avantajul FCSB-ului, acesta fiind, de altfel, si rezultatul final al intalnirii.

FCSB a acumulat 38 de puncte si este lider in clasamentul Ligii 1, la doua puncte distanta de CFR Cluj, ocupanta pozitiei a doua. CS U Craiova se gaseste pe locul trei, cu 31 de puncte.
Au evoluat urmatoarele echipe:

FCSB: Balgradean – Benzar, Planici, Balasa, Momcilovic – Filip, Ov. Popescu – Man, Budescu (Fl. Tanase ’46), Cr. Tanase (Teixeira ’46) – Alibec (Gnohere ’75). Antrenor Nicolae Dica;

CSU Craiova: Mitrovici – R. Popa, Kelici (Baluţa ’58), Ferreira – Martici (R. Dimitrov ‘6), Andre Santos (Mateiu ’68), Zlatinski, Bancu – Barbut, Gustavo, Mitrita. Antrenor Devis Mangia.

Cartonase galbene: Ov. Popescu ’28, Budescu ’36, Man ’72 / Mateiu ’69, Baluţa ’72

Arbitri: Istvan Kovacs – Vasile Marinescu, Ovidiu Artene – Florin Mazilu;

Observatori: Aron Huzu, Eduard Alexandru