8.1 C
20 septembrie 2021
FCSB-CRAIOVA LIGA 1

FCSB – CS U Craiova 2-0 (1-0), in etapa a patra a turului play-off-ului Ligii 1

FCSB a redevenit lidera Ligii 1 dupa victoria obtinuta duminica seara, scor 2-0, impotriva formatiei CS U Craiova, ocupanta pozitiei a treia a clasamentului, intr-o partida contand pentru etapa a patra a play-off-ului. Echipa antrenata de Nicolae Dica are in acest moment un avans de doua puncte fata de CFR Cluj, echipa ardeleana reusind doar o remiza, scor 1-1, in meciul disputat pe teren propriu impotriva Astrei Giurgiu.

Gazdele intalnirii disputate pe Arena Nationala au deschis scorul rapid. In minutul 6, Budescu a executat o lovitura libera spre careul advers si Momcilovic a reluat in plasa, din a doua incercare, dupa ce sutul sau initial fusese respins de portarul Mitrovic.

Craiova a echilibrat partida si chiar a parut putin peste adversar insa scorul de pe tabela a ramas neschimbat pana la pauza. Intre cele doua reprize, Dica i-a introdus in teren pe Teixeira, in locul lui Cristi Tanase, si pe Florin Tanase, in locul lui Budescu, si intiativa antrenorului gazdelor s-a dovedit inspirata caci Teixeira a obtinut o lovitura de pedeapsa in minutul 49. Florin Tanase a executat precis si a dublat avantajul FCSB-ului, acesta fiind, de altfel, si rezultatul final al intalnirii.

FCSB a acumulat 38 de puncte si este lider in clasamentul Ligii 1, la doua puncte distanta de CFR Cluj, ocupanta pozitiei a doua. CS U Craiova se gaseste pe locul trei, cu 31 de puncte.
Au evoluat urmatoarele echipe:

FCSB: Balgradean – Benzar, Planici, Balasa, Momcilovic – Filip, Ov. Popescu – Man, Budescu (Fl. Tanase ’46), Cr. Tanase (Teixeira ’46) – Alibec (Gnohere ’75). Antrenor Nicolae Dica;

CSU Craiova: Mitrovici – R. Popa, Kelici (Baluţa ’58), Ferreira – Martici (R. Dimitrov ‘6), Andre Santos (Mateiu ’68), Zlatinski, Bancu – Barbut, Gustavo, Mitrita. Antrenor Devis Mangia.

Cartonase galbene: Ov. Popescu ’28, Budescu ’36, Man ’72 / Mateiu ’69, Baluţa ’72

Arbitri: Istvan Kovacs – Vasile Marinescu, Ovidiu Artene – Florin Mazilu;

Observatori: Aron Huzu, Eduard Alexandru

BILETUL ZILEI 22 IANUARIE 2015. Napoli si Galata, marile favorite ale zilei!

Simona Halep, decorata de presedintele Iohannis cu Ordinul National „Steaua Romaniei” in grad de Cavaler

REAL MADRID – ATLETICO MADRID LIVE ONLINE in finala LIGII CAMPIONILOR 28 MAI 2016