FED CUP 2015: Romania a invins Spania, scor 3-2. Irina Begu si Monica Niculescu au invins perechea Garbine Muguruza – Anabel Medina-Garrigues

By Cristiana Petrariu Bota februarie 8, 2015 19:42

FED CUP 2015. Romania a invins Spania la FED CUP 2015, cu scorul final de 3-2. Echipa de Fed Cup a Romaniei s-a calificat in play-off-ul competitiei, dupa ce perechea de dublu Irina Begu/ Monica Niculescu a invins perechea Garbine Muguruza/ Anabel Medina-Garrigues.

Irina Begu si Monica Niculescu au reusit sa revina in meci, dupa ce au pierdut primul set cu 5-7 si sa castige urmatoarele doua seturi, 6-4 6-2. “Publicul a fost incredibil!” a declarat Monica Niculescu dupa meci.

Echipa Romaniei s-a calificat astfel in play-off-ul pentru grupa principala mondiala, urmand ca marti sa isi afle adversarul din randul echipelor care au pierdut in primul tur, echivalentul sferturilor de finala, disputate tot in acest weekend.

Amintim ca Irina Begu a invins-o pe Silvia Soler-Espinosa, scor 6-2 6-4, astfel ca Romania a reusit sa egaleze Spania.

Asta dupa ce Simona Halep a pierdut meciul de duminica din Fed Cup in fata lui Garbine Muguruza, intr-un meci dramatic, scor 4-6 3-6. Meciul a durat o ora si 31 de minute.