FINALA EURO 2016 se joaca intre Portugalia si castigatoarea dintre Franta si Germania

FINALA EURO 2016 se joaca pe 10 iulie intre Portugalia si castigatoarea dintre Franta si Germania, meci care se disputa joi seara, la Marsilia. Portugalia a invins, aseara, Tara Galilor cu scorul de 2-0 (0-0 la pauza), pe Stade de Lyon si s-a calificat in finala EURO 2016. Golurile primei semifinale EURO 2016 au fost marcate de Ronaldo in minutul 50 si Nani in minutul 53.

Cristiano Ronaldo, care a fost desemnat cel mai bun jucator al meciului, a declarat ca spera ca dupa finala EURO 2016 sa planga de fericire. El a adaugat ca toata viata a visat sa castige un trofeu cu Portugalia.

„Este ceva ce am visat de la inceput si stiam ca va fi un drum lung. Am luptat si am trecut printr-o faza dificila, dar mai bine sa incepem prost si sa terminam bine. Acesti jucatori, antrenorul si staff-ul tehnic merita trofeul, dar inca nu am castigat nimic. Este un vis sa fim aici. Sper ca dupa finala sa zambesc si sa plang de fericire. Mereu am visat sa castig un trofeu cu Portugalia”, a spus Ronaldo, dupa prima semifinala de la EURO 2016.

Portugalia s-a calificat din nou intr-o finala EURO dupa o pauza de 12 ani. Inainte de meci, multa lume era de parere ca Tara Galilor va fi egala Portugaliei in prima semifinala din Campionatul European de Fotbal. Microbistii pragmatici stiau, insa, ca Portugalia era, din mai toate punctele de vedere, superioara echipei galeze.

Pana la partida cu Tara Galilor, Portugalia nu inregistrase nicio victorie in limita celor 90 de minute, impunandu-se in optimi si sferturi prin lovituri de la 11 metri. De aici i s-a tras si numele de Tara Egalurilor sau Portegalia!

Meciul Portugalia – Tara Galilor este aici

Articole asemănătoare

Simona Halep joaca finala Rogers Cup de la Toronto cu Belinda Bencic

Lucy Ionesco

George Puscas eroul lui Benevento. Clubul din sudul Italiei a promovat in Serie prin golul internationalului roman