-7.5 C
18 ianuarie 2021

FORMULA 1: NICO ROSBERG s-a impus in MP al Austriei

Formatia de Formula 1, Mercedes si-a reconfirmat statutul de mare favorita a Marelui Circ dupa dubla reusita de pilotii Nico Rosberg si Lewis Hamilton, in Marele Premiu al Austriei.

Este cea de-a sasea dubla a pilotilor Mercedes din acest sezon, din totalul de sapte curse, singura cursa in care cei doi colegi au ratat victoria fiind MP al Canadei adjudecat de australianul Daniel Ricciardo de la Red Bull.

La capitolul surpsize putem nota doar faptul ca pe primele doua pozitii ale grilei de start nu s-au aflat niciunul dintre echipierii Mercedes si Red Bull.
Surprinzator, niciun pilot de la echipa care domina Formula 1 nu s-a aflat pe prima linie a grilei de start in Styria, o premiera in 2014. si nici cvadruplul campion mondial Sebastian Vettel sau colegul lui, invingatorul de la Montreal, nu s-au aflat in prim-planul calificarilor de sâmbata, „acasa”, pe circuitul cumparat in 2005 de patronul lor, omul de afaceri Dietrich Mateschitz. Dupa 11 ani, Williams si-a pus ambii piloti, pe Felipe Massa si pe Valtteri Bottas, in frunte, brazilianul fiind la primul pole-position din 2008, când evolua la Ferrari.

Cei doi au pornit bine in cursa, duminica. Massa s-a instalat la conducere, urmat de Bottas, care si-a recuperat pozitia secunda dupa un atac al lui Rosberg, plecat al treilea de pe grila. Hamilton a fost al noualea la start, pentru ca nu a reusit sa stabileasca un timp valabil in ultima repriza a calificarilor. Dar britanicul a avut nevoie doar de un tur pentru a urca pâna pe locul 4.

in prima parte a Grand Prix-ului austriac, pilotii Mercedes au stat „cuminiti” in spatele adversarilor lor, fara a-i ataca. Massa si Bottas s-au aflat in frunte pâna in turul 16/71, când au incheiat primul schimb de pneuri. Rosberg a profitat de aceasta prima intare la boxe si a trecut inaintea lui Bottas, Hamilton a urcat pe 3, iar Massa a fost marele perdant, cazând pe locul 4.

incurcat usor de Sergio Perez (Force India), care s-a mentinut lider mai multe tururi gratie unei strategii diferite, germanul a preluat conducerea abia in turul 27, când mexicanul a intrat si el la standuri. Apoi Hamilton a mai promovat un loc dupa al doilea schimb pneuri. in acest fel, fara sa-i depaseasca pe pista pe cei de la Williams, pilotii Mercedes s-au instalat la conducere si au trecut linia de sosire in ordinea Rosberg – Hamilton. Bottas a completat podiumul, obtinând primul loc 3 din cariera, iar Massa a terminat al patrulea.

Ferrari a reusit sa puncteze cu ambii piloti. Fernando Alonso a ocupat locul 5, iar finlandezul Kimi Raikkonen locul 10. in schimb Red Bull si-a dezamagit fanii. Sebastian Vettel, clasat pe locul 12 in calificari, a raportat probleme la transmisia monopstului inca din primul tur. Masina lui si-a revenit abia dupa ce germanul a fost depasit cu un tur. El a fost mentinut pe pista pâna in turul 37, apoi echipa i-a cerut sa se retraga la boxe. Ricciardo, al cincilea pe grila, a reusit in ultimul tur sa „smulga” locul 8, intrecându-l pe Nico Hulkenberg de la Force India.

Sergio Perez a terminat cursa austriaca pe locul 6, dupa ce a fost al 16-lea la start. Pe locul 7 s-a clasat debutantul danez Kevin Magnussen de la McLaren-Mercedes.

Victoria obtinuta in Marele Premiu al Austriei, revenit in calendarul F1 dupa o pauza de 11 ani, este a sasea in cariera si a treia in acest sezon pentru Rosberg. Germanul continua astfel sa se distanteze de coechipierul sau in clasamentul pilotilor. El are acum 165 de puncte, in timp ce Hamilton a acumulat 136 de puncte. Pe locul trei in aceasta ierarhie este Daniel Ricciardo, cu 98 de puncte, urmat de Fernando Alonso cu 87.

La constructori, Mercedes a obtinut 301 puncte si conduce detasat. Pe locul doi se situeaza Red Bull cu 143 de puncte, iar pe trei e Ferrari cu 98 de puncte.

Urmatoarea etapa a Campionatului Mondial de Formula 1, Marele Premiu al Marii Britanii, va avea loc intre 4 si 6 iulie la Silverstone.

SIMONA HALEP ramane a doua jucatoare a lumii in timp ce IRINA BEGU a urcat tri pozitii in topul WTA

Emil Gradinescu, reactie exasperata dupa partida cu Albania: Este jenant si rusinos sa comentezi un asemenea meci

Concordia Chiajna – U Cluj 1-1 (0-1). Egal in zona fierbinte a clasamentului!