1.1 C
25 noiembrie 2020
Externe

Franta a castigat Campionatul European la handbal masculin, dupa o finala cu Danemarca

Franta este noua campioana europeana la handbal masculin, dupa ce a dispus in finala de Danemarca, selectionata gazda, cu scorul de 41-32 (23-16).

Partida s-a desfasurat la Herning, in prezenta a 12000 de spectatori, si a reprezentat un adevarat galop de sanatate a echipei coordonate, din teren, de un Nikola Karabatic in zi de gratie, secondat perfect de Abalo si Guigou.

In primele 30 de minute, a existat o singura formatie pe teren, Franta reusind sa se desprinda, la un moment dat, chiar si la 10 goluri diferenta. Doar cu Mikkel Hansen (6 goluri in prima parte), conectat la miza jocului, Danemarca nu a reusit decat sa limiteze difernta astfel incat, la pauza, diferenta se redusese la 7 goluri, scor 23-16.

La adapostul avantajului considerabil luat in prima repriza, Franta s-a multumit sa-si tina adversarul la respect. In continuare ineficienta, Danemarca nu a reusit sa reduca din handicap desi Franta a inceput sa introduca in teren chiar si rezerve.

Scorul final, 41-32, nu lasa loc de interpretari, „cocosii” fiind la al treilea titlu continental castigat, dupa cele din 2006 si 2010.

Marcatori:
Danemarca: Hansen 9, Lindberg 6, Mollgaard Jensen 4, Noddesbo 3, Mogensen 2, Christiansen 2, Spelleberg 2, Larsen 1, Eggert 1, Toft Hansen 1, Sondergaard 1.

Franta: Guigou 10, Porte 9, Abalo 7, Narcisse 6, N. Karabatic 5, Sorhaindo 2, Nyokas 2.

Sursa foto: lefigaro.fr

Marea Britanie a raportat peste 12.000 de cazuri noi de coronavirus, aproape dublu fata de ziua precedenta

Romanii care stau minim 6 luni in Germania vor avea dreptul la asistenta sociala