-3.5 C
1 decembrie 2020
TURNEUL CAMPIOANELOR 2015. Simona Halep vs Maria Sarapova

Halep o intalneste pe Sarapova in turneul de la Beijing. Romanca a pierdut toate partidele disputate pana acum cu rusoaica

Simona Halep o va intalni din nou pe Maria Sarapova Halep in turul trei al turneuluide la Beijing, insa romanca noastra a pierdut toate cele 7 partide disputate pana acum cu rusoaica. Simona Halep s-a calificat mai departe dupa ce a stat mai putin de o ora pe teren cu Magdalena Rybarikova, in turul secund la China Open.

Adversara sa, Magdalena Rybarikova, a fost nevoită să abandoneze la scorul de 6-1, 2-1 din cauza unor probleme medicale, a unui ”virus” după cum s-a anunţat în arenă.

Până în momentul abandonului, românca a făcut o partidă destul de sigură, câștigând primul set în doar 37 de minute. La 2-1 pentru Simona Halep, în setul secund, Rybarikova a solicitat un time-out medical. Slovaca nu a mai revenit de la vestiare şi a abandonat.

Simona Halep ajunge pentru al doilea an consecutiv în turul 3 şi o va intalni pe Maria Şarapova, jucatoare aflata într-o dispoziţie bună de joc. Ultima confruntare dintre cele două a avut loc la sfârşitul lunii august la US Open, în turul 1.

De precizat ca Halep a pierdut toate cele 7 partide disputate pînă acum împotriva rusoaicei de 30 de ani, revenită în circuitul profesionist după ce a fost suspendată pentru dopaj.