-6.5 C
2 decembrie 2020

HANDBAL FEMININ. HCM Baia Mare a invins-o pe Savehof in grupele Ligii Campionilor

HCM Baia Mare a obtinut prima sa victorie in cadrul grupelor principale ale Ligii Campionilor la fandbal feminin. Echipa antrenata de Tone Tiselj a invins cu scorul de 28-26 in partida disputata in deplasare impotriva suedezelor de la Savehof.

A fost o disputa echilibrata pe intreaga sa desfasurare, compatrioatele noastre reusind sa castige fiecare dintre cele doua reprize la un singur gol, in principal datorita evolutiei foarte bune a Elizei Buceschi, autoare a 8 goluri.

In urma acestui rezultat, reprezentanta noastra in cea mai importanta competitie continetala inter-cluburi a inceput sa spere la calificarea in faza sferturilor de finala, capitale fiind urmatoarele doua partide programate a se desfasura impotriva formatiilor Gyor si Viborg.

Debutul de joc a apartinut HCM-ului, care dupa 7 minute s-a desprins la 5-2. Schimbarea majora aparute in primul „7”, in raport cu ce s-a intâmplat in toamna, a fost trecerea Elizei Buceschi in postura de coordonator, iar ca inter stânga a aparut Lois Abbingh.

Apararea echipei din Baia Mare s-a asezat bine de la inceput, fortând formatia gazda sa greseasca. De altfel, la time-out-ul cerut de antrenorul lui Savehof, Tone Tiselj a tinut sa-si felicite echipa pentru modul cum s-a comportat in defensiva: „Apararea merge foarte bine”.

Numai ca acea intrerupere a jocului avea sa scoata din mâna jucatoarele de la HCM. Pasele gresite si ratarile s-au inmultit, iar Savehof a trecut la conducere, motiv pentru tehnicianul sloven sa ceara la randul lui time-out dupa alte 7 minute de joc.

Tiselj a facut si cateva modificari in echipa, cea mai importanta fiind folosirea, in acelasi timp, a extremelor stanga Ardean si Herrem, prima evoluând in linia de 9 metri. Jocul campioanei Romaniei nu s-a imbunatatit substantial, dar HCM a reusit sa redreseze situatia pâna la pauza si sa intre la cabine cu un gol avans, marcat de Abbingh in ultima secunda (scor 15-14).

Repriza a doua a avut un scenariu aproape identic cu primele 30 de minute. HCM Baia Mare a fost echipa care a avut initiativa la inceput, dar pe fondul unei evolutii oscilante a cedat-o. De la 15-17 (min. 33), Savehof s-a desprins la 23-20 (min. 47), motiv pentru Tiselj sa intervina.

Imediat, intr-un interval de 5 minute, Baia Mare a marcat patru goluri consecutive si a readus linistea necesara pentru a aborda finalul de joc. Un ajutor nesperat a venit si de pe margine, observatorul Dragan Nacevski semnalând o schimbare gresita la Savehof.

Suedezele au ramas chiar in patru jucatoare, astfel ca s-au trezit ca trebuie sa alerge dupa egalare in ultimele minute.

„Trebuie sa credeti in jocul vostru, acum totul este sub control”, le-a transmis antrenorul baimarencelor la un time-out luat de gazde.

HCM a jucat la rezultat pe final, plusul de siguranta fiind adus de Paula Ungureanu, care a avut patru interventii consecutive. Mai mult, si-a hipnotizat o adversara la 7 metri, care a avut o executie hilara, a trimis mingea mult peste poarta. Campioana României a obtinut, asadar, primele doua puncte in Grupa 2, dupa o victorie cu 28-26 la Savehof.

Cu acest succes, Baia Mare a urcat si o pozitie in ierarhie. Ar mai trebui devansata inca o formatie in urmatoarele 5 etape, Metz sau Viborg, pentru a accede in sferturile de finala.

Urmatoarea partida este duminica, pe teren propriu, cu campioana en-titre, Gyor (Ungaria). Eliza Buceschi a fost principala marcatoare a echipei, cu 8 goluri. Au mai inscris pentru HCM: Abbingh – 5, Makeeva – 3, Do Nascimento – 3, Ardean – 3, Gjeorgjevska – 2, Davydenko – 2, Herrem – 2.

Svonko Sundovski ar putea fi noul selectioner al nationalei masculine de handbal

REZULTATE NBA 6 NOIEMBRIE 2013: Indiana Pacers ramane neinvinsa dupa 5 runde

Simona Halep a pierdut finala turneului WTA de la Toronto, dupa ce a abandonat in fata Belindei Bencici