5.9 C
31 octombrie 2020
HCM BAIA MARE LIGA CAMPIONILOR

HCM Baia Mare a invins pe Viborg si s-a calificat in sferturile de finala ale Ligii Campionilor

HCM Baia Mare s-a calificat in sferturile de finala ale Ligii Campionilor la handbal feminin dupa victorie repurtata pe teren propriu impotriva danezelor de la Viborg, scor 33-22 (17-11).

A fost ultima partida disputata de campioana Romaniei in cadrul grupei a 2-a, in disputele anterioare, Baia Mare inregistrand urmatoarele rezultate: IK Savehof28-26 (15-14) si 34-24 (18-12) cu IK Savehof, 31-30 (13-12) cu Viborg HK, 18-26 (9-13) si 23-29 (10-12) cu Gyor Eto.

Campioana Romaniei a incheiat aceasta faza a competitiei pe treapta a treia a grupei, cu opt puncte acumulate, si va juca pentru un loc in semifinale cu formatia rusa Dinamo-Sinara Volgograd, locul 2 la finalul gripei 1.

Celelalte meciuri din sferturile de finala ale Ligii Campionilor vor fi urmatoarele: Buducnost Podgorica (Muntenegru) – Viborg (Danemarca), Gyor (Ungaria) – Vardar Skopje (Macedonia) si Larvik (Norvegia) – Thuringer HC (Germania).

Pandurii Tg.Jiu – Fiorentina 1-2 (1-0) in grupele Ligii Europa