5.9 C
31 octombrie 2020
HCM BAIA MARE

HCM BAIA MARE a obtinut prima victorie in grupele LIGII CAMPIONILOR la handbal

HCM BAIA MARE LIGA CAMPIONILOR HANDBAL. HCM Baia-Mare a obtinut prima victorie in cadrul grupelor principale ale Ligii Campionilor la handbal feminin dupa ce a reusit sa depaseasca formatia franceza Fleury Loiret cu scorul de 31-28 (13-15).

HCM BAIA MARE LIGA CAMPIONILOR HANDBAL. Este prima reusita a compatrioatelor noastre in lupta pentru indeplinirea primului obiectiv european din acest an, calificarea in sferturile de finala al principalei competitii inter-cluburi.

HCM BAIA MARE LIGA CAMPIONILOR HANDBAL. Nu a fost insa o victorie facila a baimarencelor, cea mai buna dovada fiind tabela de marcaj care in minutul 18 indica un avataj de 5 goluri ale vizitatoarelor, 11-6, HCM surprinzand neplacut prin slabiciuni evidente mai ales in compatimentul defensiv.

HCM BAIA MARE LIGA CAMPIONILOR HANDBAL. Totusi, Baia Mare a ramas totusi in joc gratie frantuzoaicei Pineau, care a marcat din multe pozitii. Au fost si cateva schimbari inspirate, Munteanu in poarta si Do Nascimento in extrema stanga care au adus plusuri in jocul echipei.

Astfel, la pauza HCM a intrat cu un handicap de numai 2 goluri, 13-15.
In repriza a doua, jocul echipei baimarene a fost mult mai legat, mai exact in ambele compartimente. In aparare, jucatoarele s-au aparat mult mai bine, in timp ce in atac, langa Pineau au aparut alte doua jucatoare care si-au asumat responsabilitati, Melinda Geiger si Do Nascimento. Din minutul 40, de cand Baia Mare a prelut conducerea, scor 20-19, gazdele au preluat si controlul definitiv al jocului.

Pana la final, Baia Mare si-a tinut permenant adversara la 1-2 goluri in spate, Fleury reusind sa ramana totusi aproape prin repuneri foarte rapide, cu care au reusit sa surprinda. Trupa lui Rosca a scapat in invingatoare dupa doua interventii marca Paula Ungureanu, in ultimele 2-3 minute de joc.

HCM a castigat cu 31-28, iar meciurile din grupa principala ce vor urma vor fi traite altfel din moment ce echipa este in carti pentru un loc in sferturile de finala.

Monica Niculescu a castigat turneul de tenis de la Limoges, dupa ce a invins doua compatrioate

FC BARCELONA s-a calificat miraculos in sferturile de finala ale LIGII CAMPIONILOR

Pugilistul rus Maxim Dadashev a murit dupa lupta cu Subriel Matias. VIDEO. Jumatate din cutia craniana i-a fost scoasa