7.1 C
27 octombrie 2020
HCM BAIA MARE - DINAMO VOLGOGRAD 25-23 (11-12) in turul sferturilor Ligii Campionilor la handbal feminin

HCM BAIA MARE – DINAMO VOLGOGRAD 25-23 (11-12) in turul sferturilor Ligii Campionilor la handbal feminin

HCM Baia Mare, campioana Romaniei la handbal feminin, a invins pe Dinamo Volgograd cu scorul de 25-23 (11-12) intr-o partida contand pentru prima mansa a sferturilor de finala ale Ligii Campionilor.

A fost o partida controlata in marea ei majoriate de jucatoarele oaspete insa entuziasmul de final al HCM-ului si suportul publicului au facut ca formatia din Baia Mare sa castige intalnirea la o diferenta de doua goluri si sa pastreze sanse bune de calificare pentru Final Four organizat in acest an la Budapesta.

HCM Baia Mare a condus pe tabela doar pana in minutul 10 atunci cand o conducea pe Dinamo Volgograd cu 5-3, apoi rusoaicele, cu o experineta mult mai bogata in aceasta competitie, au pus stapanire pe joc reusind sa intre la pauza cu un avantaj de un gol, scor 12-11.

Si in repriza secunda Dinamo Volgograd a avut in permanenta un avantaj de 1-2 goluri profitand de faptul ca jucatoarele noastre nu au prins o forma de exceptie.

Chiar si in aceste conditii, HCM a egalat la 22, cu trei minute iniante de final insa s-a vazut din nou condusa cu 23-22 pana aproape de a se intra in ultimul minut de joc al intalnirii.

S-a facut 23-23 si apoi au urmat un final de joc foarte bun al campioanelor noastre soldat cu alte doua goluri in poarta vizitatoarelor, fara a mai fi incasat vreunul.

Scor final HCM Baia Mare-Dinamo Volgograd 25-23 si returul programat in Rusia pe data de 11 aprilie se anunta unul deschis oricarui deznodamant.

Pentru HCM au marcat Anastasia Lobaci 5 goluri, Lois Abbingh 4, Alexandra Do Nascimento 4, Luciana Marin 4, Valentina Ardean Elisei 2, Camilla Herrem 2, Eliza Buceschi 1, Ekaterina Davîdenko 1, Ksenia Makeeva 1, Gabriella Szucs 1.

Golurile echipei ruse au fost reusite de Ana Kocetova 7, Olga Akopian 6, Asma El Ghaoui 4, Ekaterina Fanina 3, Daria Dmitrieva 2, Anita Gace 1.

TURNEUL CAMPIONILOR: Perechea Horia Tecau/Jean Julien Rojer intalneste dublul Marcin Matkowski/Nenad Zimonjic

Horia Tecau si Jean Julien Roger s-au calificat in semifinalele turneului de la Shanghai