Tecau - Roger

Horia Tecau si Jean Julien Roger s-au calificat in semifinalele turneului de la Shanghai

Horia Tecau si Jean Julien Roger, capi de serie numarul 3, s-au calificat in semifinalele turneului de tenis Masters de la Shanghai dupa ce au trecut in numar minim de seturi, scor 7-6, 6-4 de perechea Oliver Marach (Austria)/Mate Pavic (Croatia), capi de serie numarul 8.

A fost o partida echilibrata care s-a intons pe durata a o ora si 24 de minute de joc. Cele doua perechi au mers cap la cap in setul 1 pana in tie-break acolo unde Marach si Pavic se distantasra la 6-1 si pareau a incepe actul secund in avantaj. Tecau si colegul sau de echipa au avut insa o revenire spectaculoasa reusind sa intoarca soarta tie-breakului pe care l-au castigat cu 8-6.

Echilibrul s-a mentinut si in setul 2 insa Tecau si Roger s-au dovedit din nou mai inspirati decat adversarii lor. Au intrat in avantaj de un break pe care l-au pastrat pana la final. Au terminat setul cu 6-4 si au promovat in penultimul act al competitiei.

Prin prezenta in semifinale, Horia Tecau si Jean Julien Roger si-au asigurat un cec in valoare de 86.460 de dolari. Urmatorii adversari vor fi cei care vor invinge in duelul dintre Santiago Gonzalez (Mexic)/Julio Peralta (Chile) – Lukasz Kubot (Polonia)/Marcelo Melo (Brazilia).

Liga Campionilor U19: Steaua a obtinut prima victorie in aceasta competitie

SIMONA HALEP s-a calificat in sferturi la Roma unde o va intalni pe Alexandra Dulgheru