Irina Begu s-a calificat in turul 2 a turneului de la Roma dupa ce a invins-o pe Radwanska

By Delia Ion mai 12, 2015 20:52

Irina Begu a confirmat forma buna pe care o traverseaza in ultima vreme si a produs una dintre surprizele primului tur al turneului de tenis de la Roma dupa ce a dispusa de poloneza Agnieszka Radwanska, numarul 13 mondial, in trei seturi, scor 4-6, 6-2, 6-1.

A fost o partida cu doua parti distincte intinsa pe durata a o ora si 53 de minute de joc efectiv. In primul set, Begu (nr.31 WTA),  s-a vazut depasita calitativ de adversara sa care, de altfel, s-a si impus cu scorul de 6-4.

Din setul al doilea compatrioata noastra a devenit insa mult mai agresiva si soarta jocului s-a schimbat radical. Irina Begu si-a dominat copios adversara si pana la finalul intalnirii a mai cedat doar trei game-uri.

Victorie concludenta a romancei si, in turul secund al turneului, Begu va da piept cu jucatoarea germana Angelique Kerber, numarul 11 mondial, care a dispus in runda inaugurala e la Roma de frantuzoaica Alize Cornet, cu scorul de 6-2, 6-3.