PSG BARCA 14 FEBRUARIE 2017

LIGA CAMPIONILOR OPTIMI DE FINALA. PSG si Benfica, victorii surprinzatoare in fata Barcei si a Borussiei Dortmund

LIGA CAMPIONILOR OPTIMI DE FINALA. Optimile de finala ale Ligii Campionilor au debutat cu doua rezultate mai putin scontate. Surprinde in primul rand victoria zdrobitoare repurtata de PSG, campioana Frantei, impotriva echipei spaniole FC Barcelona. Pe un Parc de Princes plin pana la refuz, gazdele au facut un meci fara greseala in fata unui adversar care pornea nu numai cu prima sansa la calificare ci si la o victorie in mansa tur.

LIGA CAMPIONILOR OPTIMI DE FINALA. PSG a inceput in ofensiva partida si, dupa 18 minute conducea cu 1-0 datorita golului inscris de Angel di Maria, argentinianul care a implinit 29 de ani chiar in ziua meciului. Barca nu a reusit sa dea senzatia in niciun moment ca ar putea prelua fraiele partidei astfel incat, cel de-al doilea gol al gazdelor a venit destul de firesc. In minutul 40, germanul Julian Draxler, sosit in aceasta iarna de la Wolfsburg, a dus scorul la 2-0 dupa un sut plasat venit in urma unei combinatii cu Verratti.

LIGA CAMPIONILOR OPTIMI DE FINALA. Datele problemei nu s-au schimbat dupa pauza astfel incat al treilea gol al echipei franceze a venit ca un lucru firesc. Di Maria a punctat pentru a doua oara in acest meci in minutul 55 dupa un serviciu venit din partea lui Kurzawa. Si pentru ca umilinta catalanilor sa fie completa, atacantul gazdelor, Edinson Cavani a dus scorul la 4-0 in minutul 72 la capatul unei combinatii cu Meunier.

LIGA CAMPIONILOR OPTIMI DE FINALA. Acesta a fost si scorul final care o plaseaza pe PSG in marea favorita la calificarea in sferturile de finala ale Ligii Campionilor in fata Barcelonei care era vazuta si in acest an drept principala candidata la castigarea trofeului.

LIGA CAMPIONILOR OPTIMI DE FINALA. Si in cea de-a doua partida a serii, Borussia Dortmund mergea la Lisabona cu prima sansa la victorie insa determinarea gazdelor si  cei 55.000 de suporteri fanatici prezenti pe Stadio da Luz au dat peste cap calculele hartiei.

LIGA CAMPIONILOR OPTIMI DE FINALA. Dupa o prima repriza cu faze de poarta de ambele parti, Benfica a punctat in minutul 48 prin grecul Konstantinos Mitroglou care a beneficiat de o pasa a lui Luisao. Scorul a ramas 1-0 pana la finalul celor 90 de minute desi oaspetii au beneficiat de o lovitura de pedeapsa ratata in minutul 58 de Aubameyang.

LIGA CAMPIONILOR OPTIMI DE FINALA. La acest scor, se anunta un retur de foc la Dortmund, diferenta de un gol fiind la indemana echipei germane, una dintre cele mai ofensive echipe dintre cele ramase in competitie.

Articole asemănătoare

Aromânul Djoko, fondatorul Kineto Medical Health, fizioterapeutul sportivilor români

Lucy Ionesco

Costel Pantilimon s-a transferat de la Sunderland la Watford

Manchester United – FC Liverpool 0-3 (0-1). Victorie a cormoranilor in marele derby al Angliei