11.2 C
26 octombrie 2020
REZULTATE LIGA EUROPA

LIGA EUROPA OPTIMI DE FINALA: Napoli, Wolfsburg si Sevilla favorite la calificarea in sferturi

Liga Europa, cea de-a doua competitie europeana inter-cluburi, a ajuns la faza optimilor de finala. Joi, 12 martie, au avut loc partidele contand pentru mansa tur, la prima vedere fiind de remarcat faptul ca s-a inscris in toate meciurile.

Derby-urile serii le-a reprezentat duelurile fratricide, cel spaniol dintre Villareal si Sevilla, andaluzii impunandu-se cu scorul de 3-1 chiar pe terenul rivalilor din Primera Division, si cel italian dintre Fiorentina si Roma, incheiat la egalitate, scor 1-1.

Everton, singura echipa englezeasca ramasa in cursa pentru finala, si Wolfsburg, singura echipa germana ajunsa in aceasta faza a competitiei, sunt favorite la calificarea in sferturi dupa victoriile obtinute impotriva lui Dinamo Kiev respectiv Internationale Milano.

REZULTATE OPTIMI LIGA EUROPA

Everton-Dinamo Kiev 2-1 (Naismith-min.39, Lukaku-min.82 din penalty respectiv Gusev-min.14)
Napoli-Dinamo Moscova 3-1 (Higuain-min.25, 31 din penalty si 55 pespectiv Kuranyi-min.2)
Fiorentina-Roma 1-1 (Ilicic-min.17 respectiv Keita-min.77)
Villareal-Sevilla 1-3 (Vietto-min.48 respectiv Vitolo-min.1, Mbia-min.26 si Gameiro-min.50)
FC Brugge-Besiktas 2-1 (de Sutter-min.62 si Refaelov-min.79 din penalty respectiv Tore-min.46)
Dnipro-Ajax 1-0 (Zozulja-min.30)
Wolfsburg-Inter Milano 3-1 (Naldo-min.28, de Bruyne-min.63 si 76 respectiv Palacio-min.6)
Zenit St.Petersburg-Torino 2-0 (Witsel-min.38 si Criscito-min.53)

STEAUA BUCURESTI. Ministrul Apararii nu exclude ca Gigi Becali sa reintre in posesia marcii STEAUA

Lucian Bute a fost absolvit de acuzatia de dopaj si poate urca din nou in ring in 2017