Liverpool – Tottenham 4-0 (2-0). Cormoranii sunt noii lideri ai Angliei

By Bogdan martie 30, 2014 17:44

FC Liverpool este noul lider din Premier League dupa ce a invins pe Tottenham Hotspur cu scorul de 4-0, intr-o partida desfasurata pe teren propriu, in cadrul etapei a 32-a.

Numai doua minute a rezistat echilibrul pe tabela de marcaj, Younss Kaboul, fundasul central al lui Tottenham, introducand balonul in propria poarta.

Gazdele si-au dublat avantajul, in minutul 25, atacantul Luis Suarez inscriind, la capatul unei actiuni personale, cu un sut plasat in coltul drept al portii lui Lloris.

La zece minute de la reluare, scorul a devenit 3-0. Flanagan i-a pasat brazilianului Coutinho si acesta a punctat cu un sut de la marginea careului.

Ultimul gol al intalnirii a fost si cel mai frumos. Jordan Henderson a executat perfect o lovitura libera, stabilind astfel scorul final: 4-0.

Au evoluat urmatoarele formatii:

Liverpool: Mignolet – Johnson, Skrtel, Agger, Flanagan – Henderson, Gerrard (Lucas), Coutinho (Allen) – Suarez, Sterling (Moses), Sturridge

Tottenham: Lloris – Rose, Vertonghen (Dawson), Kaboul, Naughton – Sigurdsson, Bentaleb (Dembele) – Eriksen, Chadli, Lennon (Townsend) – Soldado

FC Liverpool conduce in clasament cu 71 de puncte, urmata de Chelsea cu 69 de puncte si Manchester City cu 67 de puncte (doua partide mai putin disputate).