15.5 C
26 octombrie 2020
NADAL FEDERER LIVE AUSTRALIAN OPEN

FEDERER A CASTIGAT FINALA AUSTRALIAN OPEN! Cum a fost duelul titanilor din primul turneu de Grand Slam din 2017

Roger Federer a castigat pentru a 5-a oara titlul la Australian Open, primul turneu de Mare Slem din 2017. La 35 de ani, Roger Federer a castigat Australian Open in fata spaniolului Rafael Nadal, dupa ce l-a invins in 5 seturi in finala de la Melbourne cu 6-4, 3-6, 6-1, 3-6, 6-3.

Mai bun pe hard, cu titluri la Melbourne castigate in 2004, 2006, 2007 si 2010, in timp ce adversarul lui are doar un succes in Australia, in 2009, tenismenul elvetian si-a concretizat foarte acest atu, contracarand tenacitatea proverbiala a spaniolului.

Desi ambii jucatori au peste 30 de ani, valoarea lor extraordinara nu a lasat niciun moment sa se vada acest doar aparent handicap, iar cel mai varstnic, Federer (35 de ani si 6 luni), s-a impus. El a si inceput mai bine, adjudecandu-si rapid primul set, cu 6-4, care, in ciuda faptului ca a avut cele mai multe jocuri, a durat cel mai putin, 34 de minute.

Fara sa cedeze un singur moment, Rafael Nadal a revenit de fiecare data, egaland la 1 si la 2, pentru ca in setul decisiv sa cedeze in fata preciziei la primul serviciu etalate de Roger Federer (20 de asi fata de numai 4 Nadal), aceasta mansa decisiva durand 61 de minute.

Pe Arena centrala a complexului australian, „Rod Laver”, chiar marele campion australian care a dat numele imensei incinte a inmanat trofeul de invingator lui Federer, al 18-lea de Mare Slem a acestui jucator, considerat de majoritatea specialistilor, dar mai ales a iubitorilor sportului, cel mai mare tenisman din toate timpurile.

La festivitatea de premiere, cei doi finalisti au incasat si bonusurile in bani si puncte ale concursului – 3,7 milioane de dolari australieni si 2.000 puncte pentru invingator, respectiv 1,9 milioane de dolari australieni si 1.200 puncte ATP pentru invins.

NADAL FEDERER LIVE 29 IANUARIE 2017. Nadal reuseste sa-si imbunatateasca jocul si intra in avantaj dupa un break pe serviciul lui Federer. Scor Nadal – Federer 4-6, 6-3, 1-6, 3-1.

NADAL FEDERER LIVE 29 IANUARIE 2017. Cei doi jucatori isi adjudeca serviciu la inceput de set 4. Scor Nadal – Federer 4-6, 6-3. 1-6, 1-1.

NADAL FEDERER LIVE 29 IANUARIE 2017. Set excelet pentru elvetian care nu intampina nicio problema in a se impune in fata adversarului sau. Scor Nadal – Federer 4-6, 6-3, 1-6.

NADAL FEDERER LIVE 29 IANUARIE 2017. Nadal se agata sa ramana in meci desi Federer pare peste el in acest moemmnt. Scor Nadal – Federer 4-6, 6-3, 1-3.

NADAL FEDERER LIVE 29 IANUARIE 2017. Federer pare a-si fi revenit la evolutia din debutul partidei. A reusit un break si conduce cu 2-0 in setul 3. Scor Nadal – Federer 4-6, 6-3, 0-2.

NADAL FEDERER LIVE 29 IANUARIE 2017. Nadal a jucat mai bine in setul al doilea pe care si l-a adjudecat in 42 de minute de joc efectiv. Scor Nadal – Federer 4-6, 6-3.

NADAL FEDERER LIVE 29 IANUARIE 2017. Nadal serveste pentru a incheia setul. Scor Nadal – Federer 4-6, 5-3.

NADAL FEDERER LIVE 29 IANUARIE 2017. Federer reuseste sa recupereze unul din cele doua break-uri si se apropie de rivalul sau. Scor Nadal – Federer 4-6, 4-2.

NADAL FEDERER LIVE 29 IANUARIE 2017. Optiune serioasa a lui Nadal de a se impune in al doilea set al intalnirii dupa ce a obtinut un nou break. Scor Nadal – Federer 4-6, 4-0.

NADAL FEDERER LIVE 29 IANUARIE 2017. Nadal incepe mai bine actul secund si se impune la primul game in care a servit elvetianul. Scor Nadal – Federer 4-6, 2-0.

NADAL FEDERER LIVE 29 IANUARIE 2017. Federer demonstreaza un tenis mai consistent. Isi apara avantajul de un break si castiga primul set al intalnirii. Scor Nadal – Federer 4-6.

NADAL FEDERER LIVE 29 IANUARIE 2017. Federer incepe sa domine. Face primul break apoi se impune la zero pe propriul serviciu. Scor Nadal – Federer 3-5.

NADAL FEDERER LIVE 29 IANUARIE 2017. Nu avem niciun break dupa sase game-uri. Fiecare dintre jucatori evolueaza bine pe propriul serviciu si echilibrul partidei se mentine. Scor Nadal – Federer 3-3.

NADAL FEDERER LIVE 29 IANUARIE 2017. Fiecare dintre jucatori se impune pe propriu serviciu. Scor Nadal – Federer 2-2.

NADAL FEDERER LIVE 29 IANUARIE 2017. Finala inceputa sub semnul echilibrului. Roger Federer egaleaza la 1 numarul game-urilor. Scor Nadal – Federer 1-1.

NADAL FEDERER LIVE 29 IANUARIE 2017. Nadal serveste primul si isi adjudeca primul game al meciului. Scor Nadal – Federer 1-0.

NADAL FEDERER LIVE 29 IANUARIE 2017. Rafael Nadal si Roger Federer se vor intalni in finala turneului Australian Open intr-un duel care-i va pune fata in fata pe cei mai mari rivali ai tenisului din acest secol dar si pe cei doi campioni care au in palmares cele mai multe titluri in turnee de Grand Slam, Federer cu 17 trofee si Nadal cu 14, la egalitate cu un alt mare campion, Pete Sampras.

NADAL FEDERER LIVE 29 IANUARIE 2017. Cei doi tenismeni plecau la inceputul competitiei din acest an cu sanse mici de a accede in finala. In acest moment, Federer (31 de ani) ocupa locul 17 in clasamentul ATP in timp ce Nadal (30 de ani) sta ceva mai bine, fiind al 9-lea jucator al lumii.

NADAL FEDERER LIVE 29 IANUARIE 2017. In total, finalistii Australian Open 2017 au 34 de confruntari directe, 23 revenindu-i ibericului si 11 sportivului elvetian. Ultima partida dintre cei doi rivali a fost consemnata in 2015, la Basel, atunci cand in finala turneului, Federer l-a invins pe Nadal cu 2-1 la seturi.

NADAL FEDERER LIVE 29 IANUARIE 2017. Precedenta finala a unui turneu de Grand Slam a fost consemnata in 2011, la Roland Garros acolo unde Nadal isi demonstra inca odata calitatea de „rege al zgurii”, invingandu-l pe Federer cu 3-1 la setur.

NADAL FEDERER LIVE 29 IANUARIE 2017. Cei doi campioni s-au mai intalnit intr-o finala de Australian Open, in 2009, cu Nadal in postura de castigator, scor  scor 7-5, 3-6, 7-6, 3-6, 6-2.

NADAL FEDERER LIVE 29 IANUARIE 2017. Nadal conduce si la capitolul finale de Grand Slam disputate contra lui Federer. La acest capitol, spaniolul conduce cu scorul de 6-2. In schimb, campionul elvetian ii este superior rivalului sau la numarul titlurilor de la Australian Open cu 4-1, 2004, 2006, 2007 si 2010 respectiv 2009.

ROMANIA – GRECIA: Piturca a convocat 15 stranieri si 10 jucatori din campionatul intern

TENIS: Irina Begu s-a calificat in sferturi la Oeiras

Cine plateste pentru majoretele nord-coreene prezente la festivitatea de deschidere a Jocurilor Olimpice de iarna de la Pyeongchang?