CM HANDBAL: Romania, invinsa de Rusia, dar merge in optimi

Nationala de handbal a Romaniei s-a calificat in sferturile de finala ale CM de handbal din Danemarca

Naționala feminină de handbal a României s-a calificat, duminica seara, în sferturile de finală ale Campionatului Mondial din Danemarca, după ce a învins Brazilia, campioana en titre, cu scorul de 25-22 (13-8) la Kolding, în optimile de finală.

„Ambiția a făcut diferența astăzi. Ne-am dorit foarte mult victoria și am muncit pentru a câștiga. Le mulțumim acestor români minunați care ne-au susținut”, a declarat Paula Ungureanu pentru Dolce Sport.

Fetele s-au calificat în sferturile de finală ale mondialului, ceea ce ne duce, automat, în turneele preolimpice de calificare la Olimpiada din 2016, găzduită de Brazilia.

În următoarea fază a competiției România va întâlni țara gazdă, Danemarca, învingătoare cu 26 – 19 în partida cu Suedia.

Rezultatele celorlalte meciuri ale zilei: Olanda – Serbia 36 – 20 și Norvegia – Germania 28 – 22.