CM HANDBAL: Romania, invinsa de Rusia, dar merge in optimi

Nationala de handbal a Romaniei s-a calificat in sferturile de finala ale CM de handbal din Danemarca

Naționala feminină de handbal a României s-a calificat, duminica seara, în sferturile de finală ale Campionatului Mondial din Danemarca, după ce a învins Brazilia, campioana en titre, cu scorul de 25-22 (13-8) la Kolding, în optimile de finală.

„Ambiția a făcut diferența astăzi. Ne-am dorit foarte mult victoria și am muncit pentru a câștiga. Le mulțumim acestor români minunați care ne-au susținut”, a declarat Paula Ungureanu pentru Dolce Sport.

Fetele s-au calificat în sferturile de finală ale mondialului, ceea ce ne duce, automat, în turneele preolimpice de calificare la Olimpiada din 2016, găzduită de Brazilia.

În următoarea fază a competiției România va întâlni țara gazdă, Danemarca, învingătoare cu 26 – 19 în partida cu Suedia.

Rezultatele celorlalte meciuri ale zilei: Olanda – Serbia 36 – 20 și Norvegia – Germania 28 – 22.

Manny Pacquiao: Am mancat fetusi de rata

Un fond de investitii condus de Mark Zuckerberg este interesat sa cumpere clubul Tottenham Hotspur

CUPA MONDIALA 2022 DIN QATAR, BOICOT FARA PRECEDENT! Atac la sponsori, dupa ce sute de oameni au murit in timpul constructiilor