NOVAK DJOKOVIC a castigat turneul de tenis de la Monaco (Franta)

Novak Djokovic si-a reconfirmat statutul de lider al topului ATP in ultimul act al turneului de tenis de la Monaco (Franta). Nole s-a impus in finala desfasurata impotriva cehului Tomas Berdich, numarul 8 mondial, scor 7-5, 4-6, 6-3.

A fost o victorie mai clara decat se asteptau fanii tenisului, Djokovic reusind sa se impuna la capatul a doua ore si 44 minute de joc efectiv. A fost a 20-a partida dintre cei doi jucatori, tenismenul sarb conducand la general cu scorul de 18-2.

In semifinale, Novak Djokovic il invinsese pe marele sau rival, Rafael Nadal, scor 6-3, 6-3 in timp ce Berdich a trecut in numar minim de seturi de Gael Monfils, scor 6-1, 6-3.

Chiar daca nu a parut in cea mai buna zi a sa, Djokovic si-a adaugat cel de-al treilea titlu Masters 1000 din acest an dupa triumfurile de la Miami si Indian Wells, Monaco fiind insa prima reusita pe zgura din aceasta stagiune.

In urma acestui rezultat, sarbul a acumulat 1000 de puncte in clasamentul ATP si a castigat un cec in valoare de 628.100 de dolari.

Manchester United – Arsenal Londra 1-0 (1-0) in Premier League

CE POLO 2016. Romania a invins nationala Georgiei in prima partida din grupa

SIMONA HALEP a invins-o pe Strycova si va evolua in sferturile de la INDIAN WELLS impotriva SERENEI WILLIAMS