1.5 C
24 noiembrie 2020
STEAUA LIGA 1

Pandurii Tg.Jiu-Steaua 3-1 (1-0). Un nou esec al campionilor in returul Ligii 1

Steaua Bucuresti nu reuseste sa-si revina dupa debutul dezastruos de retur. Campioana a inregistrat o noua infrangere, fiind depasita la Targu-Jiu de Pandurii cu scorul de 3-1 intr-o partida contand pentru etapa a XXI-a a Ligii 1.

Gazdele au deschis scorul in minutul 38 prin Mihai Roman, atacantul gorjean inscriind dupa o pasa decisiva a fostului stelist Mihai Pintilii.

Pandurii si-au dublat avantajul in minutul 57 prin Shalaj care a profitat de o iesire inoportuna din poarta a lui Arlauskis si a inscris cu un lob de la 16 metri.

Steaua a parut ca poate intoarce soarta meciului cand, 10 minute mai tarziu, Gabi Iancu a fructificat spectaculos o lovitura libera de la 2o de metri.

Scorul final al intalnirii a fost stabilit in ultimul minut regulamentar de joc. Tamas a comis faul in propriul careu si Eric a fructificat lovitura de pedeapsa, la doar trei minute dupa ce intrase pe teren, in locul lui Roman.

Dupa acest meci, Steaua a ramas la 7 puncte avans fata de locul al doilea, Petrolul, in timp ce Pandurii a urcat pe pozitia a 9-a, cu 25 puncte.

Echipa folosita de Pandurii Targu Jiu: Gliwa – Ungurusan, Cordos, Vasiljevici, Momcilovici – Anton, Pintilii – Radut (Pleasca ’70), Nistor, Shalaj (Buleica ’61) – M. Roman (Eric ’87). Antrenor: Eduard Iordanescu.

Echipa folosita de Steaua: Arlauskis – Papp, Tamas, Varela, Guilherme – Prepelita, Filip (Bourceanu ’53) – Ad. Popa (Rusescu ’72), Chipciu, Tanase – tucudean (Iancu ’57). Antrenor: Constantin Galca.
Au primit cartonase galbene: Anton ’80, Pleasca ’88 / Papp ’86, Tamas ’89.

SIMONA HALEP a invins-o pe Pliskova si s-a calificat in semifinale la Sydney

Simona Halep va evolua in finala turneului de tenis de la Shenzen

Simona Halep a fost invinsa de Agnieska Radwanska in semifinalele turneului de la Indian Wells