Portugalia invinge Franta la EURO 2016 si obtine primul titlu european din istorie

Portugalia invinge Franta la EURO 2016 si obtine primul titlu european din istorie. Zeci de mii de portughezi au sarbatorit victoria

Finala EURO 2016 s-a disputat, aseara, la Paris! Portugalia a invins Franta, duminica seara, la EURO 2016 si a obtinut primul titlu european din istoria acestei tari! Portugalia a castigat Campionatul European de fotbal, dupa ce a invins Franta cu scorul de 1-0 pe Stade de France. Golul care i-a adus victoria a fost marcat de Eder in minutul 109.

Echipa Portugaliei, antrenata de Fernando Santos, a obtinut primul titlu european din istorie. Cu Ronaldo eliminat inca din prima parte a primei reprize, in urma unei accidentari la genunchi, nimic nu prefigura victoria portughezilor. Imaginile cu Ronaldo in lacrimi scos pe targa din marea finala EURO 2016 au facut inconjurul lumii.

In primele 90 de minute ale partidei, Franta si Portugalia s-au incurcat reciproc, fara ca vreuna dintre echipe sa reuseasca sa inscrie, desi au fost ocazii. „Cocosul galic” a avut ocaziile mai mari, prin Griezmann si Giroud, dar portarul Rui Patricio a reusit sa-si apere poarta de fiecare data.

Eder a marcat in prelungiri, cu un sut puternic de la distanta, care l-a surprins pe Hugo Lloris.

Zeci de mii de suporteri portughezi au iesit in strada, pentru a sarbatori succesul echipei nationale la Euro 2016. Cristiano Ronaldo si echipa portugheza se intorc, astazi, la Lisabona.

Este sarbatoare la Lisabona, Porto, dar si in Braga, Setúbal, Faro, Guarda, Fundao sau Evora, incepand de duminica seara. Poporul portughez si-a cantat fericirea pe strazi si astazi le vor ura bun venit acasa jucatorilor si lui Ronaldo, capitanul ranit chiar in debutul partidei cu Franta.

Este o bucurie imensa pentru Portugalia, o tara care se lupta sa-si tina economia pe linia de plutire, dupa ani de criza si probleme financiare. „Este un trofeu pentru toti portughezii, toti oamenii care au crezut in noi”, a spus Cristiano Ronaldo dupa meci.