NADAL WAWRINKA ROLAND GARROS

RAFA NADAL si STAN WAWRINKA isi vor disputa titlul masculin in turneul de Grand Slam de la Roland Garros

Rafael Nadal si Stan Wawrinka se vor infrunta in finala turneului de Grand Slam de la Roland Garros dupa ce au demonstrat de-a lungul competitiei ca sunt cei mai valorosi si mai constanti jucatori prezenti la Paris.

Primul ajuns in ultimul act al competitiei a fost Stan Wawrinka. Sportivul elvetian l-a depasit in semifinale pe scotianul Andy Murray, actualul lider al topului mondial, la capatului unui meci spectaculos intins de-a lungul a cinci seturi si 4 ore si 38 de minute de joc efectiv incheiat cu scorul de 6-7, 6-3, 5-7, 7-6, 6-1.

A fost o partida in care Wawrika a dat impresia ca este la conducerea jocului chiar si in seturile 1 si 3, cele castigate de Murray. Intalnirea a avut parte de doua tie-breakuri, la capatul primului set, atunci cand s-a impus Murray, si in setul al patrulea cat elvetianul a fost peste adversar.

Ultimul set al intalnirii a fost cel mai sugestiv pentru realitatea din teren. Wawrinka s-a impus dupa patru breakuri si un game pierdud pe propriul serviciu inchizand setul la 6-1 si izbutind o calificare meritata in finala.

In cea de-a doua semifinala au jucat Rafa Nadal, mare favorit la castigarea turneului, si Dominic Thiem, revelatia competitiei. Nadal a dominat partida de la un cap la altul, elocvent fiind ca a pierdut o singura data pe propriul serviciu, chiar in game-ul de debut si a castigat in numar minim de seturi scor: 6-3, 6-4, 6-0.

In rest, austriacul a dat rar senzatia ca ii poate pune probleme cu adevarat lui Nadal dupa ce in sferturi il spulberase pe Novak Djokovic, fost lider al topului ATP anul trecut.

Nadal si Wawrika se intalnesc pentru a 20-a oara, in acest moment, ibericu conducand detasat in intalnirile directe scor 16-3. Cei doi s-au mai intalnit o singura data in turneul de tenis de la Roland Garros, in 2013, atunci cand Nadal s-a impus in faza sferturilor de finala, scor 6-2, 6-3, 6-1.

Jocurile Europene, Baku 2015: Romania va participa cu 147 de sportivi

Cristina Neagu este oficial cea mai buna handbalista din lume

FRANTA – BELGIA, prima semifinala a Cupei Mondiale de fotbal din Rusia. Emmanuel Macron va asista la meci