-2.4 C
16 ianuarie 2022
SIMONA HALEP

ROLAND GARROS 2017. Simona Halep a invins-o pe Daria Kasatkina si s-a calificat in optimi

ROLAND GARROS 2017. Simona Halep s-a calificat in optimile de finala ale turneului de Grand Slam de la Roland Garros dupa ce a dispus in numar minim de seturi, scor 6-0, 7-5 de Daria Kasatkina (Rusia, nr.28 WTA).

ROLAND GARROS 2017. A fost o partida cu doua parti distincte. In primul set compatrioata nostra s-a impus intr-o maniera categorica in fata adversarei sale careia nu i-a cedat niciun game.

ROLAND GARROS 2017. Probleme pentru Halep au incept sa apara in actul secund. Constanteanca a obtinut un break la 1-1 si a dus scorul la 3-1 insa rusoaica a revenit in joc si, dupa doua game-uri castigate pe serviciul adversarei, a intors scorul la 5-3. Parea a fi un set dominat de Kasatkina insa Halep a revenit si a intors soarta setului dupa doua breakuri. A evitat chiar si un tie-break si a inchis setul secund la 7-5 obtinand astfel o victorie mai grea decat se astepta dupa primul set.

In urmatoarea faza a competitiei, Halep o va intalni pe Carla Suarez Navarro (Spania, nr.23 mondial) care a ajuns in optimi dupa ce a eliminat-o pe rusoaca Elena Vesnina cu scorul de 6-4, 6-4.

Halep si Navarro s-au intalnit de 11 ori pana acum in circuit, reprezentanta noastra conducand in acest moment cu scorul de 6-5 la general.

Prin prezenta in optimi, Halep si-a asigurat 240 de puncte in clasamentul WTA si un cec in valoare de 200.000 de euro.

LIGA CAMPIONILOR SFERTURI DE FINALA: Real Madrid si Bayern Munchen foarte aproape de calificarea in semifinale