-2.8 C
1 decembrie 2020

ROMANIA – BULGARIA 0-0, intr-o partida amicala desfasurata in Antalya

Nationala divizionara de fotbal a Romaniei a remizat impotriva unei selectionate similare a Bulgariei, scor 0-0, intr-o partida amicala desfasurata sambata seara, in Antalya.

A fost un meci de slaba factura tehnica, ofensiva echipei antrenate de Anghel Iordanescu fiind inexistenta pe parcursul primei reprize, in contextul in care primul sut pe spatiul portii bulgarilor fiind inregistrat abia in minutul 43, prin Keseru.

In rest, de remarcat doar prestatia foarte buna a portarului Silviu Lung jr. care prin evolutia sa a reusit sa mentina tabele neschimbata pana la pauza.

Selectionerul a incercat si a reusit sa schimbe fata echipei dupa pauza, atunci cand i-a introdus, pe rand, pe Bumba, Budescu, Vatajelu, Hora si Mihai Roman. Partida s-a echilibrat, insa fotbalul a ramas la un nivel scazut. S-a jucat mult pe contre, omogenitatea echipei noastre fiind, explicabil de altfel, aproape de zero. Budescu a fost cel mai bun fotbalist de pe teren in repriza a doua, atunci cand a reusit mai multe suturi periculoase la poarta Bulgariei.

Au evoluat urmatoarele formatii:

Romania: Lung jr. – Manea, Papp, Muth, Filip (Vatajelu 64)- Prepelita (Anton 85), Pintilii – Popa (Hora 70), Rusescu (Budescu 59), F. Tanase (Bumba 46)- Keseru (M. Roman 84)

Bulgaria: Mitrev Bozhidar – Vasiliev, A. Alexandrov, Stoychev, Zanev – Dyakov, Gadzhev – Manolev, Malinov, M. Alexandrov – Ismail Isa

CM HANDBAL: Romania, invinsa de Rusia, dar merge in optimi