25 septembrie 2021
ROMANIA FED CUP
Breaking News Sport

ROMANIA a invins Elvetia si a promovat in Grupa Mondiala de Fed Cup la tenis feminin

Romania a promovat in Grupa Mondiala de Fed Cup, cea mai importanta competitie mondiala pe echipe din tenisul feminin, dupa ce s-a distantat la 3-0 in fata selectionatei similare a Elvetiei, in urma victoriei obtinute duminica de Simona Halep, lidera topului WTA, in fata jucatoarei Patty Schnyder, a 149-a jucatoare a lumii, cu scorul de 6-2, 6-1.

In partidele disputate sambata, Simona Halep o depasise pe Viktorija Golubic (nr.71 WTA), scor 6-3, 1-6, 6-1 in timp ce Irina Begu (nr.38 WTA) a invins-o pe Timea Bacsinszky (nr.46 WTA), scor 6-4, 6-1.

Nationala Romaniei revine astfel intre cele mai bune 8 echipe ale lumii, dupa o pauza de 2 ani. In 2016, selectionata noastra retrogradase din Grupa Mondiala dupa ce fusese invinsa de Cehia cu scorul de 3-2.

In sferturile competitiei, Romania va intalni una dintre urmatoarele echipe: Germania, Cehia, Franta, SUA (semifinaliste in aceasta editie), Australia (caştigatoare a barajului), Slovacia/Belarus si Italia/Belgia (ultimele doua formatii se vor stabili azi, dupa terminarea tuturor partidelor din baraj).

De-a lungul timpului, Romania a mai jucat de cinci ori in sferturile FedCup, in 1973, 1974, 1978, 1980 si 1981.

Declaratii contradictorii privind lipsa caldurii la Matei Bals. Nicusor Dan spune ca nu erau probleme, fiica unei paciente il contrazice

Teodora Badescu

BILETUL ZILEI 6 OCTOMBRIE 2014. Predictii pariuri

REZULTATE ALEGERI BEC: PSD ia toate primariile de sector si inregistreaza o victorie istorica