ROMANIA a invins Elvetia si a promovat in Grupa Mondiala de Fed Cup la tenis feminin

By Delia Ion aprilie 22, 2018 15:23

Romania a promovat in Grupa Mondiala de Fed Cup, cea mai importanta competitie mondiala pe echipe din tenisul feminin, dupa ce s-a distantat la 3-0 in fata selectionatei similare a Elvetiei, in urma victoriei obtinute duminica de Simona Halep, lidera topului WTA, in fata jucatoarei Patty Schnyder, a 149-a jucatoare a lumii, cu scorul de 6-2, 6-1.

In partidele disputate sambata, Simona Halep o depasise pe Viktorija Golubic (nr.71 WTA), scor 6-3, 1-6, 6-1 in timp ce Irina Begu (nr.38 WTA) a invins-o pe Timea Bacsinszky (nr.46 WTA), scor 6-4, 6-1.

Nationala Romaniei revine astfel intre cele mai bune 8 echipe ale lumii, dupa o pauza de 2 ani. In 2016, selectionata noastra retrogradase din Grupa Mondiala dupa ce fusese invinsa de Cehia cu scorul de 3-2.

In sferturile competitiei, Romania va intalni una dintre urmatoarele echipe: Germania, Cehia, Franta, SUA (semifinaliste in aceasta editie), Australia (caştigatoare a barajului), Slovacia/Belarus si Italia/Belgia (ultimele doua formatii se vor stabili azi, dupa terminarea tuturor partidelor din baraj).

De-a lungul timpului, Romania a mai jucat de cinci ori in sferturile FedCup, in 1973, 1974, 1978, 1980 si 1981.