11.3 C
25 februarie 2021
ROMANIA CHILE 14 IUNIE 2017

Romania – Chile 3-2 (1-2), intr-o partida amicala disputata la Cluj-Napoca

Nationala de fotbal a Romaniei a invins selectionata similara a statului Chile cu scorul de 3-2 (1-2) intr-o partida amicala disputata pe Cluj Arena. A fost o partida care a inceput slab pentru tricolori, golurile inscrise de Vargas si Valencia venind ca o consecinta clara a jocului.

Treptat nationala noastra a echilibrat disputa, a redus din diferenta prin Bogdan Stancu, si chiar a inceput sa domine profitand de eliminarea lui Medel. In cea de-a doua parte a intalnirii, suporterii nationalei au aviut parte de un fotbal ofensiv din partea Romaniei concretizat prin golurile lui Stanciu si Baluta.

Scorul a fost deschis de oaspeti in minutul 8 atunci cand Alexis Sanchez, vedeta sud-americanilor, i-a pasat in careu lui Vargas si acesta a sutat puternic in coltul lung al portii aparate de Pantilimon.

Zece minute mai tarziu Chile si-a marit diferenta la capatul unei combinatii intre Vargas si Valencia, ultimul strecurand mingea printre picioarele portarului nostru.

Sperantele celor peste 10.000 de spectatori prezenti la stadionul din Cluj-Napoca incepeau sa prinda putere in minutul 31. Bogdan Stancu, marcator si in partida cu Polonia, executa foarte bine o lovitura libera de la marginea careului si reduce din diferenta.

Peste doua minute, Medel de la oaspeti este eliminat de pe teren in urma unui gest anti-sportiv indreptat impotriva lui Andone.

Nicolae Stanciu isi inscrie si el numele pe lista marcatorilor in minutul 60. Jucatorul lui Anderlecht Bruxelles a punctat al capatul unei actiuni personale incheiate cu un sut plasat la coltul lung care a intrat in poarta dupa ce a lovit si bara.

De la Stanciu a plecat si faza ultimului gol al disputei. Mijlocasul nostru a sutat de la distanta, Herrea a respins in fata si Baluta, intrat pe teren in locul lui Stancu, a stabilit scorul final al intalnirii.

Romania: Pantilimon – Benzar (Ivan 46′), Chiriches, Tosca, Ganea (Tiru 70′) – Pintilii, Marin (Rotariu 64′) – Hanca, Stanciu (Bicfalvi 86′), Stancu (Baluta 66′) – Andone (Grozav 46′). Selectioner: Christoph Daum.

Chile: Herrera – Diaz, Medel, Roco, Mena (Rodriguez 89′) – Aranguiz (Vidal 54′), M. Diaz (Silva 55′), Gutierrez (Fuenzalida 83′) – Valencia (Isla 46′), Vargas (Puch 64′), Sanchez. Selectioner: Juan Antonio Pizzi.

Cartonase galbene: Stanciu 28′, R. Marin 36′ / Aranguiz 28′

Cartonase rosii: – / Medel 33′

Arbitri: Bas Nijhuis, Rob van de Ven, Charl Schaap (toti din Olanda); rezerva: Istvan Kovacs (Romania).

Stadion: Cluj Arena, Cluj-Napoca.