ROMANIA – FRANTA, REZULTAT 2 -1 LA EURO 2016. Am deschis balul, sa ne bucuram de fotbal!

By Cristiana Petrariu Bota iunie 10, 2016 17:54

ROMANIA – FRANTA, LIVE ONLINE EURO 2016. Romania a deschis, vineri seara, balul fotbalului european. Meciul FRANTA – ROMANIA, care a deschis EURO 2016, s-a incheiat cu scorul de 2 – 1, in urma unui meci foarte bun, din care iesim cu capul sus. Au marcat Giroud in minutul 57, Stancu in minutul 65 din penalty si Payet in minutul 88, el fiind practic cel care a schimbat soarta meciului si i-a adus Frantei 3 puncte. Sarbatoarea fotbalului european tine pana pe 10 iulie 2016.

Meciul ROMANIA – FRANTA s-a jucat pe Stade de France din Saint-Denis si a fost transmis in format Live Text de Mondo News. Turneul final al EURO 2016 se desfasoara in perioada 10 iunie – 10 iulie 2016, in Franta, pe zece stadioane, cu participarea a 24 de echipe. Romania joaca in grupa A, urmatorul meci al tricolorilor fiind cu Elvetia pe 15 iunie.

Ce a declarat Deschampes imediat dupa meciul Franta – Romania: E bine ca am smuls acest rezultat. Echipa Romaniei nu a fost usor de manevrat, stiam acest lucru. Nu face multe greseli si se apara foarte bine. Recompensa a venit la cpatul meciului. Este un lucru foarte bun ca am castigat”.

Meciul a fost unul foarte bun, cu ritm ridicat si cu ocazii la ambele porti. Echipa Romaniei a jucat neasteptat de bine, reusind sa puna mari probleme elevilor lui Deschams. Inca din minutul 4, Romania a avut o ocazie imensa prin Stancu, care a ratat la mustata din numai 3 metri. A urmat la scurt timp o ratare imensa si din partea Frantei.

ROMANIA – FRANTA, LIVE ONLINE EURO 2016. Prima repriza s-a incheiat cu scorul de 0 – 0 iar cea de-a doua repriza a inceput foarte bine pentru echipa nationala. din pacate, Giroud a reusind sa inscrie cu o lovitura de cap, de la 6 metri, dupa o iesire nesigura a lui Tatarusanu.

Romania are noroc si egaleaza cateva momente mai tarziu. In minutul 65, Stanciu a fost faultat in careu de Evra si s-a dictat penalty. Stancu, cel care a ratat doua ocazii imense, a sutat excelent si a restabilit egalitatea, scor 1-1.

Au urmat momente de ratacire pentru francezi, care nu au mai pus presiune pe tricolori. Din pacate, pe finalul meciului, Romania a primit gol din partea lui Payet. Acesta a sutat de la 20 de metri direct ib vinclu. Meciul Franta – Romania s-a incheiat cu scorul de 2-1, insa per ansamblu, tricolorii au facut un joc frumos.

ROMANIA – FRANTA, LIVE ONLINE EURO 2016Toata Romania este alaturi de echipa nationala, in marile orase si in Bucuresti fiind amenajate ecrane speciale care sa transmita din emotia de pe Stade de France. Romanii isi doresc victoria echipei nationale, insa nu uitam ca Franta este principala favorita sa castige trofeul Campionatului Mondial de Fotbal. Chiar si asa, sa ne bucuram de fotbal, mai ales ca Romania revine la EURO dupa 8 ani de pauza. Meciul Franta – Romania este Live de la ora 22.00.

FRANTA – ROMANIA SCOR 2 – 1 LIVE TEXT

FINAL DE MECI PE STADE DU FRANCE. AM PIERDUT MECIUL, DESI SELECTIONATA NOASTRA N-A JUCAT DELOC RAU. ECHIPA NE DA SPERANTE PENTRU CELELALTE PARTIDE PE CARE LE MAI ARE DE JUCAT, CU ELVETIA SI ALBANIA.

ROMANIA – FRANTA, LIVE ONLINE EURO 2016. UPDATE min. 88:  Lovitura libera, este ultima sansa de egalare pentru nationala Romaniei. Din pacate ratata.

Romania incheie acest meci in ofensiva. Se arata 3 minute de prelungiri. Sa vedem daca Romania poate intoarce momentul nefavorabil.

ROMANIA – FRANTA, LIVE ONLINE EURO 2016. UPDATE min. 88: GOL FRANTA!!! Inscrie Payet. Valoarea individuala isi spune cuvantul.

Ar fi pacat ca Romania sa nu pastreze aceeasi concentrare si calm si la meciurile urmatoare de la EURO.

ROMANIA – FRANTA, LIVE ONLINE EURO 2016. UPDATE min. 86: Romania este clar peste nivelul din preliminarii. Maine seara vedem meciul Anglia – Rusia tot de la ora 22.00.

ROMANIA – FRANTA, LIVE ONLINE EURO 2016. UPDATE min. 83: Franta nu-si gaseste resursele pentru a ajunge la poarta lui Tatarusanu. Numele nationalei se scandeaza in picioare in tabara suporterilor nostri.

ROMANIA – FRANTA, LIVE ONLINE EURO 2016. UPDATE min. 81: Inca o schimbare pentru Romania. Popa este inlocuit de Torje.

ROMANIA – FRANTA, LIVE ONLINE EURO 2016. UPDATE min. 77: A doua schimbare pentru Franta: Pogba este inlocuit de Martial.

ROMANIA – FRANTA, LIVE ONLINE EURO 2016. UPDATE min. 70: Chipciu intra pe teren in locul lui Stanciu.

ROMANIA – FRANTA, LIVE ONLINE EURO 2016. UPDATE min. 69: 20.000 de romani conduc in tribune armata de suporteri franceza. Pintilii este accidentat si iese de pe teren.

ROMANIA – FRANTA, LIVE ONLINE EURO 2016. UPDATE min. 68:  Franta cere penalty dupa un duel intre Chiriches si Giroud! Kassai lasa insa  jocul sa continue.

ROMANIA – FRANTA, LIVE ONLINE EURO 2016. UPDATE min. 65: Penalty pentru Romania!!!! Tensiune si responsabilitate pentru Bogdan Stancu. GOOOOOL ROMANIA!!! Stancu da al 10-lea gol pentru nationala Romaniei. El este omul care a marcat si in fata Italiei. dupa doua ocazii mari ratate, putea sa rateze, insa iata ca reuseste sa marcheze pana la urma. ROMANIA SE INTOARCE IN JOC!!

Franta si-a revenit dupa ce Giroud a deschis scorul.

ROMANIA – FRANTA, LIVE ONLINE EURO 2016. UPDATE min. 58: GOOOL FRANTA! Inscrie Giroud, Tatarusanu nu a mai putut sa scoata balonul.

ROMANIA – FRANTA, LIVE ONLINE EURO 2016. UPDATE min. 53: Sansa mare la sutul lui Pogba, insa Tatarusanu reuseste din nou sa faca o minune si scoate mingea peste poarta. Minute grele pentru nationala Romaniei.

ROMANIA – FRANTA, LIVE ONLINE EURO 2016. UPDATE min. 51: Tatarusanu scoate foarte bine mingea.Ratare imensă a lui Giroud! Atacantul francez a preluat mingea în careu, dar șutul acestuia a fost slab și Tătărușanu a reținut

ROMANIA – FRANTA, LIVE ONLINE EURO 2016. UPDATE min. 50: Pe Stade du France aproape 80.000 de oameni urmaresc meciul de deschidere al UEFA Euro 2016. Romania domina in debutul celei de-a doua reprize. Bogdan Stancu a fost  milimetru sa marcheze in debutul ambelor reprize.

ROMANIA – FRANTA, LIVE ONLINE EURO 2016. UPDATE min. 48: Excelenta pasa pentru Stancu, care suteaza la milimetru pe langa poarta. Doua ocazii imense pentru ai nostri! Echipa lui Iordanescu reuseste sa se ridice la nivelul unui meci de deschidere a unui Campionat European, chiar daca deocamdata nu reuseste sa marcheze.

ROMANIA – FRANTA, LIVE ONLINE EURO 2016. UPDATE min. 46: A INCEPUT REPRIZA A DOUA. Tactica romanilor de fotbal fara viteza i-a linistit putin pe francezi in prima repriza. Tricolorii incep bine a doua repriza.

PAUZA pe Stade du France! FRANTa – ROMANIA, scor 0 – 0 dupa 45 de minute.

ROMANIA – FRANTA, LIVE ONLINE EURO 2016. UPDATE min. 44: Rat primeste cartonas galben. Pana acum, doi fundasi au primit cartonase galbene.

ROMANIA – FRANTA, LIVE ONLINE EURO 2016. UPDATE min. 43: Ne apropiem de finalul primei reprize, tricolorii par obositi si asteapta pauza. Pintilii blocheaza bine la Pogba.

ROMANIA – FRANTA, LIVE ONLINE EURO 2016. UPDATE min. 37: Se cere penalty pentru Romania, dupa ce Andone se prabuseste in careul francez. Suntem in inferioritate numerica, Andone primeste ingrijiri medicale.

ROMANIA – FRANTA, LIVE ONLINE EURO 2016. UPDATE min. 35: O noua ocazie uluitoare pentru Franta. Payet profita de greseala lui Rat si centreaza perfect in careu, dar sutul lui Griezmann se duce razant pe langa poarta tricolorilor.

ROMANIA – FRANTA, LIVE ONLINE EURO 2016. UPDATE min. 31: Chiriches primeste cartonas galben.

ROMANIA – FRANTA, LIVE ONLINE EURO 2016. UPDATE min. 30: Se pare ca noi dam ritmul acestui joc, francezii isi cauta inca verticalizarea. Suporterii sunt suparati pe scorul alb de pe tabela, dupa 30 de minute de joc.

ROMANIA – FRANTA, LIVE ONLINE EURO 2016. UPDATE min. 24: Lovitura de colt pentru selectionata Frantei, iese neinspirat Tatarusanu se trece pe sub minge. Toata lumea asteapta primul gol de la euro 2016!

ROMANIA – FRANTA, LIVE ONLINE EURO 2016. UPDATE min. 19: In continuare este 0 – 0 in meciul Franta – Romania din deschiderea UEFA EURO 2016. Ritmul francezilor este tot mai alert.

ROMANIA – FRANTA, LIVE ONLINE EURO 2016. UPDATE min. 16: Francezii se apropie tot mai usor de poarta noastra. Romania incearca sa faca fata ritmului alert al jucatorilor echipei Frantei.

ROMANIA – FRANTA, LIVE ONLINE EURO 2016. UPDATE min. 13: Barapentru echipa condusa de Deschamps! Griezmann trimite cu capul din 3 metri, dar mingea a lovit bara laterala.

ROMANIA – FRANTA, LIVE ONLINE EURO 2016. UPDATE min. 13: Franta este periculoasa, insa tricolorii cu calm reusesc sa se mentina in joc fara sa primeasca gol. OCAZIE MONUMENTALA RATATA SI DE FRANTA. Giroud reia cu capul de la 5 metri, insa balonul rateaza la mustata poarta lui Tatarusanu

ROMANIA – FRANTA, LIVE ONLINE EURO 2016. UPDATE min. 8: Francezii merg ca la rugby pe trei sferturi si dezvolta o viteza foarte mare atunci cand au posesia. Romania ramane in priza, este in joc, ramane ocazia imensa a tricolorilor nostri. Pentru o fractiune de secunda, mingea a parut ca intrat in poarta. Stare imensa de tensiune pentru francezi.

ROMANIA – FRANTA, LIVE ONLINE EURO 2016. UPDATE min. 3: Francezii asteapta o megaperformanta a echipei lor, in timp ce tricolorii incearca sa treaca de faza grupelor.  Corner pentru tricolori, suporterii romani se ridica in picioare. OCAZIE IMENSA PENTRU BOGDAN STANCU, INSA PORTARUL FRANTEI A SCOS CU OCHII INCHISI. A fost un corner excelent al lui Stanciu, apoi Stancu a sutat din 3 metri, insa Lloris a scos balonul de pe linia portii.  Din nou lovitura de colt pentru Romania, insa rateaza doua ocazii importante. Suporterii Romaniei fac o atmosfera extraordinara pe Stade du France.

ROMANIA – FRANTA, LIVE ONLINE EURO 2016. UPDATE ora min. 1: A INCEPUT MECIUL ROMANIA – FRANTA! Lovitura de incepere o are echipa Frantei.

ROMANIA – FRANTA, LIVE ONLINE EURO 2016. UPDATE ora 21.53: O escadrila a fortelor aeriene franceze survoleaza stadionul Stade du France. INTRAM IN REALA ATMOSFERA DE MECI, SE INTONEAZA IMNURILE CELOR DOUA TARI. Primul este imnul Romaniei. Orchestra Garzii Nationale si Corul postului national de radio intoneaza cele doua imnuri. In tribuna oficiala, alaturi de premierul francez manuel Valls se afla si premierul roman Dacian Ciolos.

ROMANIA – FRANTA, LIVE ONLINE EURO 2016. UPDATE ora 21.53: David Guetta asigura partea muzicala de la EURO 2016. Peste 4 ani vom avea si noi trei meciuri la turneul final al Campionatului European de Fotbal.

ROMANIA – FRANTA, LIVE ONLINE EURO 2016. UPDATE ora 21.50: Sarbatoarea celor mai buni jucatori din Europa incepe in aceasta seara si avem imensa bucurie de a juca in deschiderea Campionatului European de Fotbal. Doar 3 zile de repetitii au avut dansatorii si coregrafii care evolueaza in ceremonia de deschidere. REFACETI VISUL, este indemnul presei franceze catre echipa nationala a Frantei. Retelele de social-media sunt inundate de romanii veniti pe Stade du France.

ROMANIA – FRANTA, LIVE ONLINE EURO 2016. UPDATE ora 21.44: INCEPE UEFA Euro 2016! Jucam in premiera meciul inaugural al unui turneu european. Incepe cel mai mare meci al echipei nationale, dupa mondialul din SUA. HAI ROMANIA! Aproape 20.000 de romani sunt pe Stade du France. Ceremonia de deschidere este scurta si se pliaza pe formatul modern de televiziune. Sunt prezente elemente din cultura franceza, dar si de french cancan. Franta a inventat Cupa Mondiala la Fotbal, asadar lumea fotbalului ii datoreaza enorm Frantei.

ROMANIA – FRANTA, LIVE ONLINE EURO 2016. UPDATE ora 21.38: Ceremonia de deschidere a Campionatului european de Fotbal este programata la ora 21.44.

ROMANIA – FRANTA, LIVE ONLINE EURO 2016. UPDATE ora 21.30: Echipele de start in meciul de deschidere Franta – Romania:

Franta: Lloris – Evra, Koscielny, Rami, Sagna – Matuidi, Kante, Pogba – Payet, Giroud, Griezmann. Antrenor: Didier Deschamps.

Romania: Tatarusanu – Sapunaru, Chiriches, Grigore, Rat – Pintili, Hoban – Popa, Stanciu, Stancu – Andone. Antrenor: Anghel Iordanescu.

ROMANIA – FRANTA, LIVE ONLINE EURO 2016. UPDATE ora 21.00: Anghel Iordanescu a mers in sectorul in care sta familia sa si a oferit presei si spectatorilor prezenti cateva imagini emotionante. Fata lui Iordanescu, Maria, a izbucnit in plans cand tatal ei s-a apropiat si a imbratisat-o.

Spectatorii romani au luat cu asalt Stade de France. In urma cu fix 20 de ani, pe 10 iunie 1996, Franta se impunea cu scorul de 1-0 in fata Romaniei, la EURO 1996, iar tricolorii nu au trecut nici de aceasta data de faza grupelor.

ROMANIA – FRANTA, LIVE ONLINE EURO 2016. UPDATE ora 18.00: Masuri extreme de securitate la Paris, pe fiecare cladire se afla lunetisti care au rolul de a apara deschiderea EURO 2016 de un eventual atentat terorist. De apreciat este faptulc a in fiecare statie de metrou din Paris sunt difuzate mesaje bilingve. In limba romana li s-a urat suporterilor tricolori: „Un meci extraordinar!”.

ECHIPA DE START A ROMANIEI: Tătărușanu – Săpunaru, Chiricheș, Dr. Grigore, Raț – Pintilii, Hoban – Ad. Popa, N. Stanciu, Stancu – Fl. Andone

Te-ar putea interesa si: Totul despre meciul FRANTA – ROMANIA, care deschide EURO 2016. Hai Romania!

EURO 2016. Programul complet al meciurilor de la EURO 2016

FRANTA vs ROMANIA, meci de debut la EURO 2016. Ce tari sunt favorite sa castige EURO 2016

ROMANIA – FRANTA, LIVE ONLINE EURO 2016. Suporterii echipei Romaniei si-au facut aparitia la stadion inca de la ora 16.00. De amintit este si faptul ca presa din Franta a incercat sa-i invete pe suporterii francezi cum sa cante imnul Romaniei in deschiderea EURO 2016. L’Equipe a creat un clip „educational” prin care ii invata pe suporterii francezi cum sa cante imnul Romaniei chiar daca habar nu au limba romana. Rezultatul a fost amuzant.

Tot astazi, un colet suspect a fost gasit la metroul din Paris. Circulatia metroului a fost oprita, iar calatorii blocati in tren au fost scosi de fortele de ordine. Mai multi suporteri romani au ramas si ei blocati. In statia Chatelet ar fi fost descoperit coletul suspect, anunta presa din Franta.

ROMANIA – FRANTA, LIVE ONLINE EURO 2016. Robbie Williams a prezis o victorie a Frantei cu 3-0. De precizat ca antrenorul Romaniei,  Anghel Iordanescu, ocupa locul 23 din 24 in topul salariilor selectionerilor prezenti la EURO 2016. Didier Deschamps a declarat ca echipa Frantei s-a pregatit 2 ani pentru meciul cu Romania, in timp ce Chiriches a afirmat ca este meciul carierei sale.

Cu doar cateva ore inaintea meciului de start al UEFA EURO 2016, inca mai erau locuri disponibile pentru partida de deschidere dintre selectionatele Frantei si Romaniei, programata vineri seara pe Stade de France. Astfel, intre 300 si 500 de bilete erau inca in vanzare cu mai putin de 12 ore inaintea loviturii de start a acestui meci mult asteptat, potrivit Stirilor Pro TV. Insa costul este unul destul de piperat, in special pentru categoria 1, unde mai sunt disponibile 250 de bilete, la pretul de 445 euro fiecare, conform site-ului Sports.fr.