10.8 C
24 octombrie 2020
ROMANIA - FINLANDA

Romania merge la EURO 2016 dupa ce a invins Insulele Feroe cu 3-0

INSULELE FEROE – ROMANIA 0-3. Echipa naţională de fotbal a Românieri s-a calificat la Euro 2016 după ce a învins, duminică, în deplasare, cu 3-0 reprezentativa Insulelor Feroe. „Tricolorii” au terminat pe locul 2 în Grupa F, cu 20 de puncte, după Irlanda de Nord, 21 de puncte, scrie Romania TV pe pagina online. România nu s-a mai calificat la un turneu final de la Euro 2008.

FEROE-ROMANIA 0-3. Budescu a fost jucătorul care a adus liniştea suporterilor naţionalei României, care începuseră să aibă mari temeri în privinţa calificării la EURO 2016, după ultimele prestaţii ale tricolorilor. Încă din minutul 4 al partidei din Feroe, atacantul Astrei a adus golul care a adus România în avantaj pe tabelă, pentru prima oară în meciurile jucate în ultima jumătate de an.

Budescu a marcat de două ori la Thorshavn, a mai punctat o dată şi Maxim, în minutul 86, iar România a obţinut o victorie confortabilă, cu 3-0, care nu a avut în ea nimic din chinul pe care l-au trăit jucătorii şi microbiştii români în ultimele luni.

România se califică astfel din nou la un turneu final al Campionatului European, după opt ani, precedenta prezenţă consemnându-se la EURO 2008, din Elveţia şi Austria, când am fost într-o grupă de foc, cu Franţa, Olanda şi Italia.

Rezultatele de duminică: Insulele Feroe – România 0-3, Grecia – Ungaria 4-3, Finlanda – Irlanda de Nord 1-1.