7.9 C
26 septembrie 2021

SEMIFINALE EURO 2016: Program meciuri. Marea finala de la Euro 2016, pe 10 iulie

SEMIFINALE EURO 2016 – EURO 2016 a ajuns in faza semifinalelor competitiei, dupa ce aseara s-a jucat ultimul meci din sferturile de finala. Franta s-a calificat fara emotii in semifinalele EURO 2016, dupa ce a invins, duminica seara, Islanda cu scorul de 5-2 (4-0).

Dupa faza sferturilor de finala, avem semifinalele. Franta a fost ultima echipa care s-acalificat in semifinale la EURO 2016, unde va da peste Germania. In cealalta semifinala vor juca Tara Galilor si Portugalia.

Miercuri, 6 iulie, de la ora 22, la Lyon se vor intalni echipele Portugaliei si tarii Galilor, iar joi, 7 iulie, tot, de la ora 22, la Marsilia vor evolua formatiile Germaniei si Frantei.

Finala EURO 206 este programata duminica, 10 iulie intre invingatoarele din semifinale.

Rezultatele inregistrate in sferturile de finala EURO 2016: Polonia – PORTUGALIA 4-6, dupa prelungiri si penalty-uri, TARA GALILOR – Belgia 3-1, GERMANIA – Italia 6-5 dupa prelungiri si penalty-uri,
FRANTA – Islanda 5-2.

Franta a reusit, duminica seara, cea mai buna prima repriza a unei echipe la un turneu final european si s-a impus prin golurile marcate de Olivier Giroud in minutele 12 si 59, Paul Pogba in minutul 20, Dimitri Payet in minutul 43 si Antoine Griezmann 45, respectiv Kolbeinn Sigthorsson in minutul 56 si Birkir Bjarnason in minutul 84.

Francezii s-au calificat meritat in penultimul act al competitiei, unde vor intalni campioana mondiala en titre, Germania.

Asadar meciurile din semifinalele EURO 2016 sunt Portugalia – Tara Galilor (miercuri, ora 22:00, la Lyon) si Germania – Franta (joi, ora 22:00, la Marsilia). Finala se va disputa duminica.

Vezi si:  Programul complet al meciurilor de la EURO 2016