SIMONA HALEP s-a calificat in sferturi la Dubai

Simona Halep s-a calificat in sferturile de finala ale turneului de tenis de la Dubai dupa ce a depasit-o miercuri in doua seturi, scor 6-4, 6-3 pe bulgaroaica Tvetana Pironkova (nr.57 WTA).

Compatrioata noastra a facut pasul catre urmatoarea faza a competitiei la capatul unei partide care s-a intins pe durata a o ora si 20 de minute de joc efectiv.

Ca si in partida cu Hantuchova, Halep a avut un debut ezitatant care i-a permis adversarei sa castige cu lejeritate primele doua game-uri ale intalnirii. Ambele jucatoare s-au impus apoi pe propriul serviciu, scorul devenind 1-3.

Jucatoarea bulgara a surprins-o pe Halep cu un joc defensiv exact, cu o buna miscare in teren si cu mingi trimise la risc catre liniile terenului, multe dintre ele nimerindu-si tinta. Romanca nu a avut rabdare si a vrut mereu sa incheie repede punctele, ceea ce i-a reusit rareori in debutul meicului.

Simtind ca este in dificultate, Halep i-a cerut, la scorul de 2-3, sfaturile antrenorului Victor Ionita, caruia i s-a plans de lovitura „joasa” de rever a bulgaroaicei. Ionita i-a „corectat” Simonei tactica, pozitia in teren si la serviciu, iar eleva lui a mai pierdut doar un ghem in primul set, cel care a ridicat scorul la 4-2. La 3-4, Halep a „muncit” pentru un break pe care l-a reusit dupa mai multe egalitati. Condusa cu 30-0 pe serviciul adversarei, la scorul de 5-4, Simona Halep a accelerat cu cateva executii de mare jucatoare si a finalizat setul, scor 6-4, dupa 45 de minute.

Romanca si-a pierdut serviciul si in debutul setului al doilea, dar a recuperat imediat ghemul. Cu coapsa stanga bandajata, Pironkva a inceput sa-si piarda din usurinta miscarii si din acuratetea loviturilor, cedand teren usor-usor. Halep a reusit break-ul la 3-2, apoi si-a facut serviciul – mai bun ca in partida cu Daniela Hantuchova, dar inca inconstant (cinci duble greseli), finalizand setul al doilea cu 6-3, in 35 de minute.

In partida din optimi, Halep a comis 28 de greseli nefortate, fata de 25 Pironkova. insa scorul punctelor castigatoare a fost clar in favoarea romancei, 19-11.

In faza urmatoare, Simona Halep va juca impotriva rusoaicei Ekaterina Makarova, locul 9 WTA si cap de serie numarul 6, scorul intalnirilor directe dintre cele doua jucatoare fiind egal, 1-1. Halep a castigat prima intalnire disputata cu Makarova, cu scorul de 6-1, 7-6 (6), in sferturile de finala ale turneului de la New Haven, editia 2013. Rusoiaca si-a luat revansa anul acesta, in sferturile de finala de la Australian Open, cand s-a impus cu 6-4, 6-0.

La aceasta editie a turneului de la Dubai, Makaraova a „urcat” in sferturi dupa meciuri incheiate in doua seturi, la fel ca Halep: scoruri 6-3, 6-3, cu Katerina Kozlova din Ucraina, locul 132 WTA, jucatoare venita din calificari si 6-3, 6-4, cu Zarina Dias (Kazahstan), locul 33 WTA.

In turul secund, Halep a invins-o, cu scorul de 6-2, 6-0, pe Daniela Hantuchova din Slovacia, locul 47 WTA.

Calificarea in sferturile de finala este recompensata cu 52.430 de dolari si cu 190 de puncte WTA. Cu acest premiu, jucatoarea din Constanta a depasit suma de sapte milioane de dolari castigata din tenis.

Liga 2: AS Berceni a devenit liderul seriei 1

Presa internationala, reactii dupa ce Halep a devenit noul lider mondial WTA: Regimul lui Muguruza se va incheia luni, zi in care Simona va deveni al 25-lea lider din istoria WTA