SIMONA HALEP

Simona Halep a debutat cu victorie la turneul de la Madrid

Simona Halep s-a calificat in turul 2 al turneului de tenis de la Madrid, dupa ce a dispus intr-o maniera categorica, scor 6-2, 6-0, de germanca Julia Goerges (nr.97 WTA).

Doar in debutul primului set, Simona a da impresia ca ar putea avea probleme impotriva lui Goerges, insa desfasurarea ulterioara a partidei avea sa confirme calculul hartiei: zece game-uri consecutive ale compatrioatei noastre intr-o partida care a durat o ora si trei minute de joc efectiv.

In turul 2, Halep o va infrunta pe reprezentanta gazdelor, Lara Arruabarrena (nr.145 WTA), invingatoare, in runda inaugurala, in fata bulgaroaicei Tsvetana Pironkova, scor 6-3, 6-4.

Vesti bune si de la alti doi reprezentanti ai nostri, intrati in competitie, in cursul zilei de luni.

Irina Begu (nr.117 WTA) a confirmat forma buna pe care o traverseaza si a invins-o pe chinezoaica Shuai Zhang (nr.41 WTA) cu scorul de 6-4, 7-5.

In urmatoarea faza a competitiei, Begu o va intalni pe germanca Sabine Lisicki, a 15-a favorita a competitiei.

Surpriza placuta in competitia masculina acolo unde Marius Copil (nr.164 ATP) l-a invins pe spaniolul Marcel Granollers, al 25-lea jucator al lumii, scor 6-3, 6-4, la capatul unei partide desfasurate de-a lungul a o ora si jumatate.

In turul 2, Copil l-ar putea intalni pe Grigor Dimitrov, proaspat castigator al turneului de la Bucuresti, bulgarul urmand a debuta la Madrid impotriva spaniolului Pablo Carreno Busta.

Victor Hanescu s-a calificat in turul 2 la Portugal Open

Simona Halep, mesaj emotionant: Ma bucur mult pentru tine, Flavia Pennetta. Meriti sa fii campioana