SIMONA HALEP a invins-o pe Elise Mertens si o va infrunta pe Kristyna Pliskova in optimile turneului de la Madrid

By Delia Ion mai 8, 2018 19:22

Simona Halep s-a calificat in optimile de finala ale turneului de tenis de la Madrid dupa ce a invins-o pe belgianca Elise Mertens (nr.16 WTA), scor 6-0, 6-3, la capatul unui meci care initial se anunta exttrem de dificil in conditiile in care adversara ei nu pierduse pana azi niciun meci pe zgura in acest sezon.

Simona a inceput insa foarte bine intalnirea si si-a adjudecat primul set cu un categoric 6-0 dupa numai 21 de minute de joc efectiv. Lidera topului mondial a demonstrat un tenis total dand impresia ca Mertens este doar o partenera de antrenament in drumul ei spre fazele superioare ale competitiei din capitala Spaniei.

Lucrurile s-au mai schimbat in setul secund cand belgianca a inceput sa creeze momente de dificultate pentru Simona. Au fost schimburi spectaculoase de mingii insa cea care a reusit sa se impuna in set a fost tot compatrioata noastra.

Simona a castigat si actul secund cu 6-3 si urmeaza sa joace impotriva cehoaicei Kristyna Pliskova (nr.94 mondial), cda care le-a depasit in tururile anterioare pe Natalia Vikhlyantseva (Rusia, nr.89 WTA) si pe Sara Sorribes Tormo (Spania, nr.129 WTA).