SIMONA HALEP a invins-o pe Garbine Muguruza si s-a calificat in sferturi de finala la Stuttgart

Simona Halep s-a calificat in sferturile de finala ale turneului de tenis de la Stuttgart (Germania) dupa ce a dispus in optimi de jucatoarea spaniola Garbine Muguruza (nr.20 WTA) in trei seturi, scor 3-6, 6-1, 6-3.

Dupa un prim set slab al compatrioatei noastre, a urmat o adevarata lectie de tenis pe care Halep, numarul 3 mondial si a doua favorita a competitiei, i-a predat-o ibericei.

A fost o noua revenirea a Simonei dupa o prima parte a jocului mai ezitanta, insa victoria constantencei, la capatul a o ora si 51 de minute efective de joc, nu a lasat nimanui loc de interpretare.

Muguruza invinsese in primul tur pe jucatoarea ceha Barbora Strycova, scor 6-1, 6-4, in timp ce pentru Halep, meciul de miercuri seara a fost primul la aceasta competitie, organizatorii acordandu-i sansa de a evolua direct in faza optimilor.

In sferturi, Simona Halep o va intalni pe castigatoarea duelului dintre Sara Errani (Italia, nr.15 WA) si Zarina Diyas (Kazakstan, nr.32 WTA).

Romania s-a calificat la CM Handbal masculin tineret

FINALA EURO 2016 se joaca intre Portugalia si castigatoarea dintre Franta si Germania

Romania a castigat medalia de aur la spada! Felicitari Simona Gherman, Ana Maria Popescu, Simona Pop si Loredana Dinu!