SIMONA HALEP AUSTRALIAN OPEN 2018

SIMONA HALEP a invins-o pe Naomi Osaka si s-a calificat in sferturi de finala la AUSTRALIAN OPEN

Simona Halep, lidera a topului mondial la tenis feminin, si-a confirmat statutul de mare favorita in partida disputata cu Naomi Osaka (nr.72 WTA), in optimile de finala ale turneului de Grand Slam Australian Open invingand-o pe jucatoarea nipona in numar minim de seturi, scor 6-3, 6-2, la capatul a o ora si 20 de minute de joc.

A fost o victorie clara a campioanei din Romania care si-a depasit clar adversara la toate capitolele in urma celui mai bun joc al ei la acest turneu. Simona a depasit cu bine problemele cauzate de accidentarea suferita in primul tur al competitiei dar si oboseala acumulata in jocul maraton desfasurat in turul precedent in fata americancei Laura Davis si a atins pentru a treia oara faza sferturilor de finala de la Australian Open.

A fost cea de-a treia victorie a constantecnei in tot atatea intalniri directe cu Oska, precedentele fiind obtinute in 2016 la Roland Garros si in 2017 la Miami.

In sferturi, Simona Halep o va intalni pe castigatoarea partidei Barbora Strycova (nr.24 WTA) – Karolina Pliskova (nr.6 WTA).

Marca STEAUA valoreaza 57, 3 milioane euro, potrivit evaluarii MApN. Ce urmeaza

EURO 2016: Romania, in grupa cu Elvetia si Albania. Tricolorii vor juca in meciul de deschidere pe Stade de France