SIMONA HALEP

SIMONA HALEP a invins-o pe Roberta Vinci si se dueleza cu Stosur pentru un loc in sferturi

Simona Halep s-a calificat in turul 3 al turneului de tenis Premier Mandatory de la Madrid dupa ce a dispus in trei seturi de Roberta Vinci (nr.34 WTA), scor 6-3, 2-6, 7-6, dupa aproape doua ore de joc efectiv.

Compatrioata noastra a dominat primul set al intalnirii pe care l-a castigat chiar daca primul break al intalnirii i-a aprtinut adversarei. Treptat, Vinci a pus stapanire pe joc si, profitand de lipsa de concentrare a Simonei a egalat la numarul de seturi castigate.

Halep nu si-a regasit stilul agresiv nici in prima parte a setului 3 lucru care a dus la un scor de 5-2 pentru adversara ei. Simona a constientizat pericol de a fi eliminata si a inceput sa puna presiune din ce in ce mai mare asupra italiencei. A impins setul in tie-break unde a fructificat plusul de entuziasm castigandu-l cu 7-2.

In turul următor, Halep o va intalni pe australianca Samantha Stosur, cap de serie numarul 16 si locul 19 WTA, care a avansat in aceasta faza a competitiei dupa o victorie, scor 6-3, 7-5, cu jucatoarea columbiana Mariana Duque-Marino (locul 98 WTA).

Prezenta in optimile de finala ale turneului de la Madrid este premiata cu 120 de puncte in ierarhia mondiala si 68.010 euro.

Romania – Danemarca, 31-30! Tricolorele s-au calificat in semifinalele CM de handbal

SIMONA HALEP a eliminat-o pe Zaina Diyas in turul 2 al turneului de tenis de la ROLAND GARROS