7.9 C
28 octombrie 2020

Simona Halep, in semifinale la US Open. Halep a invins-o pe Azarenka, scor 6-3, 4-6, 6-4

Simona Halep s-a calificat in semifinalele de la US Open, astfel ca visul american continua. Cap de serie numarul doi, Simona Halep a invins-o in trei seturi pe Victoria Azarenka, dupa o partida care a durat 2 ore si 40 de minute, scor 6-3, 4-6, 6-4. Simona Halep va evolua in sferturile US Open, unde va lupta pentru un loc in marea finala cu Flavia Pennetta, din Italia.

Dupa incheierea partidei, Simona Halep a declarat ca dupa pauza a urmat un moment in care si-a spus ca nu are nimic de pierdut si ca trebuie sa-si gaseasca calea, ceea ce a si facut.

„Este grozav sa fiu in semifinale, ma simt bine aici, savurez acest turneu. Ma bucur ca am putut s-o inving pe Azarenka. In primul set am fost mai agresiva, am dominat, apoi am facut un pas inapoi. Dupa pauza mi-am spus ca nu am nimic de pierdut, am spus ca trebuie sa-mi gasesc calea si asa am facut”, a declarat Simona Halep, la Eurosport.

Simona Halep a reusit a treia calificare in penultimul act al unui Grand Slam, dupa Roland Garros si Wimbledon, ambele in 2014. Halep a ajuns la cea de-a 45-a victorie din 2015, dupa meciul cu Azarenka.

Pentru calificarea in semifinale, Simona Halep va primi un cec in valoare de 805.000 de dolari.

Total puncte castigate: 106-93
Distanta totala alergata: 2,80 km vs 2,4 km/h (sursa: site-ul oficial al competitiei).