SIMONA HALEP MIAMI 29 MARTIE 2016

SIMONA HALEP ROLAND GARROS 2017. Campioana noastra a ratat sansa de a castiga primul sau turneu de Grand Slam

Simona Halep a ratat sansa castigarii primului titlu de Grand Slam din cariera dupa ce a fost invinsa in finala turneului de la Roland Garros de letona Jelena Ostapenko (nr.47 WTA), la capatul a trei seturi extrem de spectaculoase intinse pe durata a peste 2 ore de joc, scor final: 6-4, 4-6, 3-6.

A fost o partida in care campioana noastra a incercat sa-si impuna jocul de regularitate cu ajutorul caruia le-a invins pe Svitolina si Pliskova insa s-a lovit de determinarea si de inspiratia tinerei in varsta de 20 de ani care a jucat pe ofensiva de-a lungul intregii intalniri.

In primul set, Halep a reusit sa faca fata jocului letonei si a parut a fi in stare sa-si domine adversara prin inteligenta si constanta. A inchis setul cu 6-4 dupa cinci breakuri, trei de partea ei si doua reusite de Ostapenko.

Acelasi numar de breakuri s-a inregistrat si in setul secund insa jucatoarea mai inspirata s-a dovedit de aceasta data letona.  Halep se distantase la 3-0 si a avut de trei ori minge de 4-0 insa Ostapenko a demonstrat ca uneori curajul este rasplatit de rezultate pe masura si a intors in set pana la 4-3. Au mai urmau 2 jocuri castigate pe serva adversarului, cate unul de fiecare parte si Ostapenko a egalat scorul seturilor la 1.

Halep a mai avut o tresarire de orgoliu in setul 3 cand a reusit sa se desprinda la 3-1, cu break in al 4-lea game, insa fialul de set a aratat o jucatoare letona dezlantuita care, dupa trei breakuri, a reusit sa-si adjudece setul si implicit meciul, devenind campioana la Roland Garros desi debutase la inceputul competitiei fara a fi fost in lista capilor de serie.

A fost a doua infrangere a Simonei Halep intr-o finala la Roland Garros, dupa cea pierduta in fata Sarapovei, in 2014. Halep a pierdut sansa de a deveni noul lider mondial insa, prin prin prezenta in ultimul act al turneului de la Paris, a urcat de pe 4 pe locul 2.