SIMONA HALEP ROLAND GARROS 2017
Breaking News

SIMONA HALEP ROLAND GARROS 2017. Halep a ajuns in finala dupa ce a invins-o pe Pliskova in penultimul act al competitiei

SIMONA HALEP ROLAND GARROS 2017. Simona Halep si-a atins performanta din 2014 de la Roland Garros si s-a calificat in finala turneului de Grand Slam de la Roland Garros dupa o semifinala castigata in fata cehoaicei Karolina Pliskova (nr.3 WTA), la capatul a trei seturi intinse pe durata a 2 ore si 3 minute de joc efectiv, scor 6-4, 3-6, 6-3.

SIMONA HALEP ROLAND GARROS 2017. A fost o partida in care compatrioata noastra a demonstrat un tenis mai putin spectaculos decat in sfertul cu Svitolina insa eficient mai ales in cel de-al treilea set. Rezultatul final a respectat insa calculele hartiei caci Halep era vazuta ca favorita la calificarea in ultimul act al competitiei de majoritatea specialistilor.

SIMONA HALEP ROLAND GARROS 2017. Simona a inceput mai bine partida si a obtinut un break in al treilea game al primului set. Si-a pastrat avantajul pana la final si a inchis setul la 6-4, in principat pentru ca a facut mai putine greseli decat adversara ei..

In setul secund, Pliskova s-a dovedit mai agresiva. Fiecare dintre cele doua sportive si-au castigat serviciul pana la 3-2 pentru cehoaica. A fost momentul in care Pliskova a facut un break la 15 pe care l-a conservat pana la final si, cu 6-3 in setul 2 a echilibrat situatia pe tabela de marcaj.

Ultimul set a aratat ca Halep are in acest moment un plus valoric fata de Pliskova. A jucat aproape de turatia ei maxima si a dus scorul game-urilor la 4-2. Cehoaica a avut un ultim semn ca ar putea intoarce soarca partidei si a castigat pe serviciul compatrioatei noastre insa Halep a revenit repede la conducere dupa un nou break si apoi a inchis setul la 6-3.

In fiala, Simona Halep o va intalni pe Jelena Ostapenko (Letonia, nr.47 mondial) care in semifinale a invins-o pe Timea Bacsinszky cu scorul de 7-6, 3-6, 6-3.

Prin prezenta in finala, campioana noastra si-a asigurat un cec in valoare de 1,06 milioane de euro si 1300 de puncte in clasamentul WTA.