SIMONA HALEP MADRID 2017

Simona Halep s-a calificat in optimi la Australian Open, dupa un meci infernal cu Lauren Davis

Simona Halep s-a calificat in optimi la Australian Open, dupa un meci infernal cu Lauren Davis, numarul 76 mondial. A fost un meci epuizant care a durat 3 ore și 45 de minute, desfășurat pe o căldură insuportabilă.

Meciul Simona Halep – Lauren Davis a avut 48 de ghemuri, la fel ca întâlnirea dintre americanca Chanda Rubin şi spaniola Arantxa Sanchez Vicario (6-4, 2-6, 16-14, în sferturi), care deţinea recordul la Melbourne, la simplu feminin, din 1996.

Potrivit Digi 24, Simona Halep s-a calificat cu mari emoții în optimile de la Australian Open. Nr. 76 mondial, Lauren Davis, de 24 de ani, i-a ținut piept incredibil, într-un un meci infernal, în care lupta a fost extrem de strânsă, o egalitate ce s-a păstrat până în ultimele momente ale setului decisiv. Scorul final a fost 4-6, 6-4, 15-13 pentru Simona Halep.

În faza următoare, Halep va evolua cu australianca Ashleigh Barty, locul 18 WTA şi cap de serie numărul 16 (0-0), sau cu japoneza Naomi Osaka, locul 72 WTA (2-0, în înâlnirile directe).

Este pentru a treia oară când Simona Halep ajunge în optimile de finală ale Australian Open.

A fost o noapte albă pentru pasionaţii de tenis din România, o noapte epuizantă, a nervilor întinși, care din fericire s-a încheiat cu o mare bucurie. „N-am văzut în viața mea așa meci în tenis”, a declarat la Digi24 jurnalistul Cristian Tudor Popescu.